Profesyonel futbolcularda bağlamsal faktörlerin iç ve dış yük üzerine etkisi: Bir mikrosiklüs analizi
The effect of contextual factors on internal and external load in professional football players: A microcycle analysis
- Tez No: 872595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKŞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Profesyonel Futbolcularda Bağlamsal Faktörlerin İç Ve Dış Yükü Üzerine Etkisi:Bir Mikrosiklüs Analizi Antrenman yükünün oyuncu üzerindeki etkisinin izlenmesi, yönetimi ve analizi, futbolda pozitif biyolojik adaptasyonu teşvik etme, iyileşmeyi hızlandırma, performansı optimize etme sporcuların yaralanma riskini azaltmada, stratejik olarak antrenman programlarında oyunculara uygulanacak yükleri belirlemede son on yılda giderek büyümektedir. Bu çalışmanın amacı, profesyonel futbolcularda bağlamsal faktörlerin iç ve dış yük üzerine performans bakımından etkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya aktif olarak profesyonel futbol oynayan haftada 5 gün antrenman ve 1 maç yapan, 22 profesyonel sporcu (26,45±3,35 yaş, 180,4±5,89 boy ve 72,54±5,48 kilo) katılmıştır. Katılımcılara dış yükü analiz için her antrenmanlar ve maçlardan önce Fitogether giyilebilir mikro teknoloji OhCoach Cell B 10Hz GPS cihazı takılıp her antrenman ve maçlardan sonra veriler uydudan alıp analiz edilmiştir, iç yük için ise CR-10 Borg'un ölçeği kullanılarak AZD (Algılanan zorluk derecesi) için antrenmanlar ve maçlardan sonra algılanan zorluk dereceleri değerlendirilmiştir. Yüksek, Orta ve Düşük Dereceli Takımların müsabaka anova sonuçlarına baktığımızda, parametrelerin herhangi birinde anlamlı farklılık elde edilmemiştir (p>0,05). Fakat antrenman performans değerleri anova sonuçları, yüksek hızla koşu mesafesi anlamlı farklılık elde edilmiştir (p0,05). Fakat ikili karşılaştırmalardan YD-OD arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir (p0,05). Algılanan zorluk derecesinde ANOVA sonuçlarında anlamlı farklılık elde edilmemiştir (p>0,05). Fakat ikili karşılaştırmalardan YD-OD arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir (p 0,05).
Özet (Çeviri)
The Effect Of Contextual Factors On Internal And External Load In Professional Football Players: A Microcycle Analysis Monitoring, management and analysis of the impact of training load on the player has been growing over the last decade in football, promoting positive biological adaptation, accelerating recovery, optimizing performance, reducing the risk of injury to athletes, and strategically determining the loads to be applied to players in training programs. The aim of this study is to investigate the effect of contextual factors on internal and external load in terms of performance in professional football players. 22 Professional football players (26.45±3.35 years old, 180.4±5.89 height and 72.54±5.48 kg) who actively play professional football and train 5 days and have 1 match a week participated in this study. To analyze the external load, the participants were fitted with a“Fitogether wearable micro technology OhCoach Cell B 10Hz GPS device”before each training and match, and after each training and match, the data was taken from the satellite and analyzed. For the internal load, CR-10 Borg's scale was used to determine their RPE during training, and rate of perceived exertion difficulty levels were evaluated after the matches.. When we look at the competition ANOVA results of High, Medium, and Low Ranked Teams, there was no significant difference in any of the parameters (p>0.05). However, in the ANOVA results of training performance values, a significant difference was obtained in HSRD (High-Speed Running Distance) (p 0.05). However, a significant difference was obtained between HR-MR from pairwise comparisons (p0.05). There was no significant difference in the ANOVA results in terms of rate of perceived exertion (p>0.05). However, a significant difference was obtained between HR-MR from pairwise comparisons (p 0.05).