Subkütan biyolojik ilaç uygulayan hastalara hibrid simülasyon yöntemiyle verilen eğitimin uygulama becerisi ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of the training given by hybrid simulation method on the skills and anxiety levels of the patients self-injecting subcutaneous biological drugs
  1. Tez No: 872594
  2. Yazar: İLAYDA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu araştırma kendi kendine subkütan biyolojik ilaç uygulayan bireylere hibrid simülasyon yöntemiyle verilen eğitimin uygulama becerisi ve anksiyete düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla ön test-son test randomize kontrollü deneysel tasarımlı olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma; bir hastanenin romatoloji polikliniğinde hekim tarafından subkütan biyolojik ilaç istem edilen, kendi kendine subkütan ilaç uygulama eğitimi almak üzere aynı hastanenin infüzyon polikliniğine başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 84 birey ile yürütüldü. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Subkütan Biyolojik İlaç Bilgi Testi”,“Kendi Kendine Subkütan Biyolojik İlaç Uygulama Beceri Kontrol Listesi”ile toplandı. Araştırma verilerinin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim içerikleri eşliğinde giyilebilir subkütan enjeksiyon hibrid simülatörü ile eğitim alan deney grubunun, sözlü ve basılı materyaller ile eğitim alan kontrol grubuna göre kendi kendine subkütan biyolojik ilaç uygulama beceri puan ortalamalarının daha yüksek, durumluk anksiyete düzeylerinin ise daha düşük olduğu belirlendi (p < 0,05). Sonuç: Biyolojik ilaç uygulayan hastaların uygulama becerisinin arttırılması ve kaygı düzeylerinin azaltılmasında hibrid simülasyon yöntemiyle verilen eğitimin etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır(p < 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a pretest-posttest randomized controlled experimental design to evaluate the effect of hybrid simulation training on the self-injection skills and anxiety level of individuals who self-administer subcutaneous biological drugs. Materials and Methods: The research was conducted with 84 individuals who were requested subcutaneous biological medication by a physician in the rheumatology outpatient clinic of a hospital, who applied to the infusion clinic of the same hospital to receive subcutaneous drug self-administration training, and who met the inclusion criteria for the study. Research data were collected with“Patient Information Form”,“State-Trait Anxiety Scale”,“Subcutaneous Biological Drug Knowledge Test”,“Self-Subcutaneous Injection Biological Drug Skills Checklist”. Appropriate statistical methods were used to analyze the research data. Results: In the study, it was determined that the experimental group, who received training with the wearable subcutaneous injection hybrid simulator accompanied by the training content prepared by the researcher, had higher mean scores in self-subcutaneous biological drug administration skills and lower state anxiety levels than the control group, who received training with oral presentation and training brochure (p < 0.05). Conclusion: Training provided with the hybrid simulation method was determine to be an effective method in increasing the individuals' skill levels in subcutaneous biological drug self-administration and in reducing the individuals' anxiety levels (p < 0.05).