Evaluation of fracture toughness of cementitious composites subject to repeated impact loading
Tekrarlanan darbe yüklemelerine maruz kalan çimento esaslı kompozitlerin kırılma tokluğunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 872604
  2. Yazar: ZAIDALSHAHEED ADEL KAREEM
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ÖZAKÇA, PROF. DR. SALLAL RASHİD ABID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çimentolu kompozitlerin tekrarlayan darbe yüklemesine maruz kalmaları durumunda kırılma tokluğunu değerlendirmek, yapısal bütünlük ve performanslarını değerlendirmek için önemlidir. Tekrarlayan darbeler, birçok türdeki yapılar için potansiyel bir enine yük çeşididir. PVA, PP vb. gibi çeşitli lifler kullanılarak ECC betonun mekanik özellikleri hakkında zengin bir literatür bulunmasına rağmen, bazalt lifleri ve naylon-mono lifleri kullanılarak betonun tekrarlayan darbe performansı henüz iyi bir şekilde araştırılmamıştır. Bu amaçla, bu çalışma, yapısal bütünlük ve performanslarını değerlendirmek için tekrarlayan darbe yüklemesine maruz kalan çimentolu kompozitlerin kırılma tokluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, her dört karışımdan üçü ön çatlaklı ve sonuncusu ön çatlaksız olmak üzere on iki plaka modeli kullanılmaktadır. Deneysel araştırmalar bir düşme ağırlığı darbe testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. ECC basalt karışımının basınç dayanımı ve eğilme dayanımı en iyisi olup, küçük çatlaklar ortaya çıkmaktadır. ECC basalt karışımı, eğilmeye karşı yüksek direnç göstermiş ve yüksek yük taşıma kabiliyeti göstermiştir. ECC nylo-mono karışımı, ECC basalt karışımına göre eğilmeye daha az direnç göstermiş ve uygulanan yükleri taşıma yeteneği daha az olmuş, ancak normal beton karışımından çok daha iyi durumdadır. Ön çatlağı olmayan model, eğilme direnci, yükleme dayanımı ve beton yapısındaki çatlak yüzdesi açısından en iyisidir. Ön çatlakları olan modellerde çatlak merkeze yaklaştıkça dayanıklılık azalmakta, eğilme ve uygulanan gerilmelere karşı daha az dayanıklı hale gelmektedir
Özet (Çeviri)
Evaluating the fracture toughness of cementitious composites subjected to repeated impact loading is essential to assess their structural integrity and performance. Repetitive impacts are a type of potential transverse load for many kinds of structures. Although there is a rich body of literature on the mechanical properties of ECC concrete using various fibers such as PVA, PP, etc., the repeated impact performance of concrete using basalt fibers and nylon-mono fibers has yet to be well explored. For this purpose, this study aims to evaluate the fracture toughness of cementitious composites subjected to repeated impact loading to assess their structural integrity and performance. The study uses twelve models of plates, four of each mixture, with three having a pre-crack and the last without a pre-crack. Experimental investigations were conducted using a drop weight impact test. The ECC basalt mixture's compressive and bending strength was the best, with minor cracks appearing. The ECC basalt mixture showed high resistance to deflection and a high ability to bear loads. The ECC nylon-mono mix was less resistant to bending than the ECC basalt mix and less able to withstand applied loads, but it was much better than the normal concrete mix. The model without pre-cracks was the best regarding bending resistance, loading strength, and the percentage of cracks in the concrete structure. Models with a pre-crack experience a decrease in strength as the crack moves closer to the center, making it less capable of withstanding deflection and applied stresses.