İDİYOPATİK SKOLYOZ CERRAHİ TEDAVİSİNDE ANTEİOR FÜZYON VE COTREL-DUBOUSSET HOPF ENSTRÜMANTASYONU SONUÇLARIMIZ
OUR RESULTS OF ANTERIOR FUSION AND COTREL-DUBOUSSET HOPF INSTRUMENTATION IN IDIOPATHIC SCOLIOS SURGICAL TREATMENT
  1. Tez No: 872615
  2. Yazar: BURHAN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALIM ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç : Özellikle dekompanzasyon ve imbalans problemleri oluştuğu ileri sürülen, Tip I, II ve IV eğriliklerde, CDH enstrümentasyonu uygulaması sonrasInda frontal ve sagittal plandaki düzelme oranları, denge analizleri ve takip sonuçlarının sunulması amaçlanmıştır. Geçmiş verilerin değerlendirilmesi : Idiopatik skolyozun cerrahi tedavisinde anterior enstrümantasyon uygulamasının geçmişi, 1964 yılına kadar uzanmaktadır. Bu yıllarda, yüksek komplikasyon oranlarına sahip olması, füzyon oranlarının düşük olması, kısa zamanda popülaritesini azaltmıştır. Son yıllarda modem sistemlerin (Cotrel - Dubousset enstrümantasyonu (CDI), Texas Scottish Rite Hospital (TSRH) sistemi, ISOLA, Moss - Miami vb.) kullanıma girmesiyle, gündeme gelen sagittal konturlann yeterince düzeltilememesi, inbalans ve dekompenzasyon problemleri, anterior enstrümantasyonlara yönelimi sağlanmıştır. 1993 ylmda ilk kez bildirilen ve 1995'te ilk kez yayınlanan Cotrel - Dubousset Hopf (CDH) enstrümantasyonu da bunlardan biridir. Yeni anterior enstrümantasyon sistemleri ile ilgili çalışmalar, komplikasyon oranlarının düşük olmasına karşın yüksek düzeltme oranlan sağladığı yolundadır. Materyal - Metod : SSK Ankara Hastanesi, I. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, idiopatik skolyoz tanısıyla opere edilen, 20 hasta değerlendirilmiştir. Bu hastalara anterior yaklaşımla girilip, CDH enstrümantasyonu ile düzeltme uygulanmıştır. Hastaların, frontal eğriliklerinin Cobb açılan torakal ve lomber sagittal konturlar preoperatif ve postoperatif olarak değerlendirilmiş ve düzelme oranlan belirlenmiştir. Ayrıca Lateral Gövde Kayması (LT), Başın kayması (SH) ve Stabil Vertebranın Kayması (SS) değerleri de preoperatif ve postoperatif olarak ölçülerek, sistemin denge üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Bulgular : Ortalama 26.3 ± 7.7 ay takip edilen hastaların, majör eğriliklerinin ortalama preoperatif Cobb açısı, 72.1° ± 18.9° iken, operasyon sonrası 32.9° ± 22.1°'ye getirildiği, böylece ortalama % 55.2 ± 25.3 oranında düzeltme sağlandığı belirlenmiştir. Hastaların % 70'inde torakal kifoz , % 50'sinde lomber lordoz açı değerleri normal sınırlara getirilmiştir. Bununla beraber, denge analizi de yapılan hastaların tamamı dahil edildiğinde, lateral gövde kaymasında (LT) % 59.7 ± 31.2, stabil omurganın kaymasında (SS) % 62.3 ± 43.4 ve başın kaymasında (SH) ise % 63.5 ± 43.4 oranında düzelme edildiği de belirlenmiştir. Postoperatif takip döneminde psödoartroz, implant yetmezliği ve sistemik bir komplikasyona rastlanmamıştır. Sonuç: Bu verilerin ışığı altında, idiopatik skolyoz cerrahi tedavisinde yalnız anterior gevşetme ve enstrümantasyonun, yüksek düzeltme oranlarına sahip olması yamsıra, vücut dengesi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu ve erken sonuçların umut verici olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Preliminary Report of Cotrel-Dubousset Hopf Instrumentation and Anterior Fusion for the Surgical Treatment of Idiopathic Scoliosis. Purpose: Historical background of anterior instrumentation for the treatment of idiopathic scoliosis date to 1964. At those years its popularity had rapidly diminished because of high rate of complications and low rate of fusions. During the last few years with use of modem systems such as Cotrel-Dubousset Instrumentation (CDI), Texas Scottish Rite Hospital (TSRH) system, Isola, Moss-Miami and others, imbalance and decompensation were seen and orthopaedic surgeons were directed to anterior instrumentation. Cotrel-Dusousset Hopf (CDH), first presented in 1993 and published in 1995 is one of those systems. So in this study, it was aimed to present the result of analyses of sagittal and frontal planes and trunk balance of the idiopathic scoliosis patients (especially Type I, II and IV curves) treated surgically with CDH instrumentation. Material-Methods: 20 patients operated for idiopathic scoliosis at the 1st Clinic of Orthopaedics and Traumatology were evaluated. In this patients anterior approach and CDH instrumentation were used for correction. Results: Mean follow - up of the patients were 16.3 ± 7.7 months. Mean preoperative Cobb angles of the major curves were 72.1°±18.9° and regressed to 32.9° ± 22.1 postoperatively. Final correction obtained were 55.2 % ± 25.3 %. Normal thoracic kyphosis was obtained in 70% of the patients and lumbar lordosis in 50%. After trunk balance analysis of the overall patients, 59.7%±31.2% correction of the lateral trunk shift (LT), 62.3%±43.4% correction of the shif of the head (SH) were determined. In the postoperative period no spesudoarthrosis, implant failure or systemic complications were observed.