Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda fiziksel aktivitenin otonomik disfonksiyon ve nöropatik ağrı ile ilişkisi
Association of physical activity with autonomic dysfunction and neuropathic pain in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 872614
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada birinci basamağa başvuran Tip 2 Diyabetes Mellituslu hastalarda fiziksel aktivitenin, otonomik disfonksiyon ve nöropatik ağrı ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipte olan araştırma 18-65 yaş arasındaki birinci basamağa başvuran tip 2 DM'li hastalara; sosyodemografik özellikleri, BBFAA, COMPASS-31 ve 'S-LANSS ağrı skalasını' içeren anket ve ölçekler uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Verilerinin analizi SPSS 21 istatistik programıyla yapılmış ve anlamlılık düzeyi olarak p 0,05). Non-regüle grupta nöropatik ağrı varlığı anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,001). BBFAA düzeyine göre hastalar değerlendirdiğinde nosiseptif ağrısı olan hastalar ile nöropatik ağrısı olan hastalar arasında anlamlı düzeyde fark bulundu (p=0,004). Fiziksel aktivite düzeylerine göre otonomik disfonksiyon puanları karşılaştırıldığında, ortostatik intolerans, sekretomotor, mesane, toplam COMPASS-31 puanları anlamlı derecede farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the relationship between physical activity, autonomic dysfunction and neuropathic pain in patients with Type 2 Diabetes Mellitus who applied to primary care, with and without regulated blood sugar. Method: The study, which is a cross-sectional descriptive type, included patients with type 2 DM between the ages of 18-65 who applied to the primary care; sociodemographic characteristics, GPPAQ, COMPASS-31 and 'S-LANSS pain scale' were applied questionnaires and scales. The analysis of the data was made with the SPSS 21 statistical program and p 0.05). The presence of neuropathic pain was found to be significantly higher in the non-regulated group (p=0.001). When the patients were evaluated according to the GPPAQ level, a significant difference was found between patients with nociceptive pain and patients with neuropathic pain (p=0.004). When the autonomic dysfunction scores of the patients participating in the study were compared according to their physical activity levels, orthostatic intolerance, secretomotor, bladder, and total COMPASS-31 scores were found to be significantly different.