An Evaluation of Zeytinburnu-Sümer Neighborhood's livability as perceived by households with children
Zeytinburnu Sümer Mahallesinde çocuklu ailelerin algıladığı mahalle yaşanabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 872650
  2. Yazar: REEM SAWWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURNEV ATILGAN YAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
“Yaşanabilirlik”terimi, bireyleri ve toplulukları etkileyen yaşam kalitesi sorunlarını tanımlamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Belirli bir yerde yaşamanın öznel deneyimi, yaşanabilirlik endişelerinde en kritik faktördür. Konut ve çevrenin kalitesi, özellikle çocuklu aileler için yaşanabilirliğin çeşitli yönlerini etkilemektedir. Bu çalışma, İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde, çocuklu hanelerin algıladığı gibi, sakinlerin bu ilçede yaşamaktan memnuniyet düzeyini şekillendiren ve böylece refahlarını etkileyen yaşanabilirliği etkileyen faktörleri incelemektedir. Zeytinburnu'ndaki Sümer mahallesinde iki farklı alan türü, bir yenileme alanı ve mevcut bir eski alan karşılaştırılarak karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma çerçevesini kurmak için kapsamlı bir literatür taraması yapıldı; Zeytinburnu'nun mahalleleri hakkındaki mevcut literatür de incelendi. Her ikisi de beş noktalı Likert ölçeğini kullanan bir anket, literatürde tanımlanan yaşanabilirliği değerlendirmek ve sakinlerin mahallelerini yaşanabilirlik açısından nasıl değerlendirdiklerini belirlemek için nicel veriler toplamak için kullanıldı, ve çocuklarla hanelerde yaşayan sakinlerle yapılandırılmış görüşmeler, hanelerin algılanan yaşam kalitesi ve genel tercihleri ve memnuniyeti için hangi niteliklerin gerekli olduğunu belirlemek için nitel veriler toplamak. Bulgular, konut ve mahallelerin yaşanabilirlik niteliklerinin, çocuklu hanelerin refahı üzerinde önemli bir etkisi olduğu fikrini desteklemektedir. Bu etki, mahallenin yenilenmiş mi yoksa eski alan mı olduğuna göre farklılık gösterir; yaşanabilirliği azaltan ve hane halkı memnuniyetini kendi bakış açısıyla sınırlayan konulara ışık tutmak ve çözüm sunmaktır.
Özet (Çeviri)
“Livability”term is increasingly used to describe quality-of-life issues that impact individuals and communities. The subjective experience of living in a specific place is the most critical factor in livability concerns. The quality of housing and surroundings influence various aspects of livability for families, particularly those with children. This study examines the factors influencing livability in Zeytinburnu, Istanbul, as perceived by households with children, which shape residents' satisfaction level with living in this district and thus affect their well-being. A mixed-methods approach was employed by comparing two different types of areas, a renewal area and an existing old area in Sümer neighborhood in Zeytinburnu. An extensive literature review was conducted to set up the research framework; existing literature on Zeytinburnu's neighborhoods was also studied. Both a questionnaire utilizing a five-point Likert scale was employed to collect quantitative data to assess livability identified in the literature and determine how residents evaluate their neighborhoods in terms of livability, and structured interviews with residents who live in households with children, to gather qualitative data to determine which qualities are essential to households' perceived living quality, and their general preferences and satisfaction. The findings support the notion that the livability qualities of housing and neighborhoods have a significant impact on the well-being of households with children. This influence differs based on whether the neighborhood is renewed or old area; shedding light on the issues that decrease livability and limit household satisfaction from their point of view and providing solutions.