Kronik pankreatitte endoskopik ultrasonografi bulgularının klinik parametrelerle retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of endoscopic ultrasonography findings with clinical parameters in chronic pancreatitis
  1. Tez No: 872681
  2. Yazar: OZAN KAAN AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL BENGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda KP'nin EUS tanısında kullanılan Rosemont kriterleri ile kesitsel abdominal görüntüleme sonuçları kıyaslanarak konkordansın incelenmesi, sistemik inflamatuar yanıt belirteçleri olan CAR, NLR, PLR, LAR, SII parametrelerini Rosemont kriterleri ile karşılaştırarak bu belirteçlerinin KP'de kronik inflamasyonu ve EUS bulgularını öngörmedeki yerini ve laboratuvar parametreleri Rosemont kriterleri ile karşılaştırarak EUS bulgularıyla KP'nin klinik etkisi açısından korelasyonu göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde 01.01.2014 ve 31.12.2023 tarihleri arasında KP şüphesi ile EUS yapılan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Sonuçları etkileyebilecek ek hastalığı olan ve dosya verisine ulaşılamayan hastalar dışlanarak 249 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalar EUS sonuçları incelenerek Rosemont kriterlerine göre kesin, olası, belirsiz ve normal olarak gruplandırıldı. Hastaların D ve B12 vitamini, HbA1c, Ferritin, CRP sonuçları ve KP varlığı açısından abdominal görüntülemeleri incelendi, NLR, PLR, LAR, CAR, SII tayini yapıldı. Bulgular: HBA1c düzeyi (p=0,006), serum CRP düzeyi (p=0,001) ve CAR (p=0,001) dört grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. Kesin KP'li grupta erkek hasta oranı %77,5 oran ile istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the correlation by comparing the Rosemont criteria used in the EUS diagnosis of CP with the results of cross-sectional abdominal imaging, to compare the CAR, NLR, PLR, LAR, SII parameters, which are markers of systemic inflammatory response, with the Rosemont criteria and to show the significance of these markers in predicting chronic inflammation and EUS findings in CP. We aimed to show the correlation between EUS findings and the clinical effect of CP by comparing laboratory parameters with Rosemont criteria. Materials and Methods: Patients over 18 years of age who underwent EUS with suspicion of CP between 01.01.2014 and 31.12.2023 in the Gastroenterology Clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital were included in the study. Patients with comorbidities that might affect the results and whose file data could not be accessed were excluded and 249 patients were included in the study. These patients were grouped as definite, probable, uncertain and normal according to Rosemont criteria by analysing the EUS results. Vitamin D, vitamin B12, HbA1c, ferritin and CRP results were analysed. Abdominal imaging was analysed for the presence of CP. NLR, PLR, LAR, CAR, SII were determined. Findings: HBA1c level (p=0.006), serum CRP level (p=0.001) and CAR (p=0.001) showed statistically significant differences between the four groups. In the group with definite CP, the proportion of male patients was statistically significantly higher with a rate of 77.5%.