Diyabetik ve prediyabetik hastalarda ultrasonografi ile median, sural ve posterior tibial sinir kesit alanının değerlendirilmesi
Evaluation of median, sural and posterior tibial nerve crosssectional area by ultrasonography in prediabetes and diabetes patients.
- Tez No: 871755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA BAKILAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; aşikâr nöropati başlamadan önce prediyabetik hastalarda ultrasonografi ile median, sural ve tibialis posterior sinir kesit alanı değerlendirmelerini diyabet ve kontrol gruplarıyla kıyaslayarak yapmaktır. Vaka-kontrollü kesitsel klinik çalışma olarak tasarlanan bu çalışmaya prediyabet grubu 30 hasta, diyabet grubu 30 hasta ve kontrol grubuna sağlıklı 30 kişi dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri, hastalık süresi, beden kitle indeksi (BKİ), açlık plazma glukozu (APG), HbA1c düzeyi kaydedilerek Self-Leeds Nöropatik Belirti ve Bulgu Değerlendirmesi (S-LANSS) ölçeği ile değerlendirildi. Tüm katılımcıların non-dominant ekstremitelerinden ultrasonografi ile median, sural ve posterior tibial sinir kesit alanı (SKA) ölçüldü. Grup içi ve gruplar arası veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare ultrasonographic measurements of median, sural, and tibialis posterior nerve cross-sectional areas in prediabetic patients before the onset of overt neuropathy with diabetes and control groups. This study, designed as a case-control cross-sectional clinical study, included 30 patients in the prediabetes group, 30 patients in the diabetes group, and 30 healthy individuals in the control group. The demographic data of the participants, duration of illness, body mass index (BMI), fasting plasma glucose (FPG), and HbA1c level were recorded and assessed using the Self-Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (S-LANSS) scale. Median, sural, and posterior tibial nerve cross-sectional areas (CSA) were measured using ultrasound in the non-dominant extremities of all participants.