Konuşma sesi bozukluğu olan 48-72 aylık çocukların yürütücü işlev becerilerinin incelenmesi
The investigation of executive functions of 48-72 month-old children with speech sound disorders
  1. Tez No: 872688
  2. Yazar: GİZEM NUR GÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN CANKUVVET AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sağlık Eğitimi, Linguistics, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmada konuşma sesi bozukluğu (KSB) olan çocukların yürütücü işlev beceri performansları yaş, cinsiyet ve KSB şiddet düzeyi değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama yöntemi ile yürütülmüştür. Çalışmaya 48-72 ay aralığında ana dili Türkçe olan 22 kız ve 44 erkek çocuk katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Türkçe Erken Dil Gelişim Testi, SST'nin Sesletim Alt Testi ve Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlev Envanteri-Öğretmen Formu kullanılmıştır. Analiz Jamovi programı ile yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular, yaş değişkenine göre 48-59 ay grubunun, cinsiyet değişenine göre erkek grubunun yürütücü işlev beceri performanslarının, çalışan bellek performanslarının ve ketleyici kontrol performanslarının sırasıyla 60-72 ay ve kız grubundan geride olduğunu göstermiştir. Ayrıca KSB şiddet düzeyi arttıkça yürütücü işlev beceri performanslarının, çalışan bellek performanslarının ve ketleyici kontrol performanslarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, executive function skill performances of children with speech sound disorder (SSD) were examined according to age, gender and SSD severity level variables. This study a the cross-sectional survey study, one of the quantitative research methods. 22 girls and 44 boys, whose native language was Turkish, between the ages of 48 and 72 months, participated in the research. Turkish Early Language Development Test, Articulation Subtest of SST (The Turkish Articulation and Phonology Test) and Childhood Executive Function Inventory-Teacher Form were used as data collection tools. The analysis was made with the Jamovi program. Independent sample t-test and Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance (ANOVA) were used to analyze qualitative data. The findings showed that the executive function skill performance, working memory performance and inhibitory control performance of the 48-59 month age group and the boy group were behind the 60-72 month and girl group, respectively, according to the age variable and the male group according to the gender variable. Additionally, it was concluded that as the severity level of SSD increased, executive function skill performance, working memory performance and inhibitory control performance decreased.