Erken membran rüptürü olan annelerin bebeklerinde gastrik aspirat ve hemokültür ile erken sepsis tanısı
- Tez No: 20195
- Danışmanlar: DR. NİMET KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
50 ÖZET Yenidoğan septisemileri, yenidoğanın immünolojik farklılıkları ve bu devrede tedaviye yanıtın yeterli olmayışı nedeni ile tanı, tedavi ve prognoz yönünden ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Yenidoğan sepsis risk faktörlerinden biride E.M.R'dür. Bu çalışma E.M.R.'ü olan annelerden doğan bebeklerin septisemi tanısının mümkün olduğu kadar erken konulmasını sağlayacak laboratuvar yöntemlerinden ikisi gastrik aspiratta lökosit ve/veya bakteri aranması ve hemokültürün tanıdaki öne mi incelenmiştir. Çalışma Şişli Etfal Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine amnios mayisinin gelme şikayeti ile başvuran, gestasyon yaşı 26-42 hafta arasında değişen annelerden doğan 70 bebek üzerinde yürütüldü. Amnios mayisi gelme şikayeti olmayan sağlıklı gebelerden doğan 20 yenidoğan kontrol grubu olarak seçildi. E.M.R.'lü olgulardan elde edilen sonuçlar ile kontrol grubu ara sındaki sonuçlar karşılaştırıldı. Gastrik aspiratta lökosit ve/veya bakteri ile hemokültürde üre mesi tespit edilen olguların tümü sepsis olarak kabul edildi ve tedaviye baş ladı. Aynı laboratuvar teknikleri kontrol grubunu oluşturan yenidoğanlara da uygulandı.51 E.M.R.'lü ile doğum arasındaki sürenin 7 saatin üzerinde olduğu gebelerden doğan özellikle pretermlerde daha fazla olmak üzere term bebeklerde de gastrik aspiratın pozitiflik oranı yükselmektedir. Bununla beraber gastrik aspiratta lökosit ve/veya bakteri görülmesi ile sepsis ara sında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. E.M.R'nün preterm bebekler başta olmak üzere term bebeklerde sepsis gelişiminde önemli bir rolü olduğu gös terilmiştir. Bu nedenle E.M.R'lü annelerden doğan prematüre bebeklere profilaktik antibiotik verilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY For immunodeficiency has different aspects in the newborn, and response to antibiotherapy in this period of life is inadequate, management and diagnosis in septicemia of newborn is still a serious problem. İn septicemia of newborn prematüre rüptüre of the membranes (PROM) is one in many a risk factor. In this survey two laboratory methods of early diagnosis of septicemia in newborns from mothers with PROM, ie detection of leucocytes and/or bacteria in gastric aspirates and haemocultures analysis are studied. The study is carried out at Obstetrics and Gynecology Clinics of Şişli Etfal Hospital, on 70 infants whose mothers applied with a complaint of vaginal aquous discharge (PROM) and their gestational ages were varying between 26 to 42 weeks. A number of twenty other newborns, being delivered on vaginal route spontaneously by healthy mothers, are taken as controls. The results of the group with PROM and the controls are compared. All the subjects with a positive leukocyte and/or bacteria in gastric aspirates and a positive haemoculture are accepted as sepsis. All the same laboratory analysis being applied also to the controls.53 Pregnants with PROM of over 7. hours before delivery, especially the preterms, showed a high rate of positive gastric aspirates. However, there was no correlation between positive leukocytes and/or bacteria in gastric aspirats and sepsis. It's concluded that PROM especially in th preterms like term has an important an important role in sepsis of the newborns. Finally in newborn of mothers with PROM and especially in the preterms. Itwillbe convenient to use antibiotics as a profilactic measure.