Bruksizmin neden olduğu temporomandibuler eklem ağrılarının tedavisinde botulinum toksin uygulamaları: Prospektif ve randomize klinik bir çalışma
Botulinum toxin applications in the treatment of temporomandibular joint pains which brussism causes: A clinical study of prospective and randomization
  1. Tez No: 872692
  2. Yazar: DOĞAN ILGAZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bruksizm, genelde uykuda görülen, ritmik ve istem dışı olarak dişlerin sıkılması ya da gıcırdatılması suretiyle yapılan, parafonksiyonel bir alışkanlıktır. Tedavisinde en sık başvurulan yöntemler okluzal splint kullanımıdır. Botulinum toksin enjeksiyonu da son günlerde popüler hale gelmiş yöntemlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, botulinum toksini uygulamaları ile okluzal splint kullanımının TME ağrılarının giderilmesindeki etkinliğinin klinik olarak karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 40 bruksizm hastası iki gruba ayrılarak bir gruba okluzal splint kullandırılıp, diğer gruba masseter kasa botulinum toksin enjeksiyonu yapılmıştır. Daha sonra her iki gruptaki katılımcılar 2. hafta, 6. hafta, 3. ay ve 6.ayda ağrı, fonksiyonel hareket ve maksimum ısırma kuvveti değişimi açısından değerlendirilmiştir. Ağrı değerlendirildiğinde her iki yöntemin de ağrı azalmasında etkili olduğu, botulinum toksin enjeksiyonunun ağrıyı azaltmada daha kısa sürede sonuç verdiği ancak iki yöntem arasında istatistiksel olarak fark olmadığı görülmüştür. Fonksiyonel hareket değerlendirmesinde okluzal splintin ağız açıklığının artmasına yardımcı olduğu ancak botulinum toksinin fonksiyonel harekete etkisi olmadığı görülmüştür. Protrüziv ve laterotrüziv harekete her iki yöntemin de etkisinin olmadığı görülmüştür. Maksimum ısırma kuveeti değerlendirmesinde 6 ay sonunda okluzal splint kullananlarda artış olduğu botulinum toksini uygulamasında ise değişim olmadığı görülmüştür. İki yöntemin karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Bu çalışmada düşük dozda BTX-A uygulaması ve okluzal splint kullanımının, bruksizm kaynaklı ağrıların giderilmesinde etkin olduğu ancak birbirlerine üstünlüğü olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlara göre çeşitli sebeplerle okluzal splint kullanamayan hastalarda düşük dozda botulinum toksini uygulamaları alternatif bir tedavi olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Bruxism is a parafunctional habit, usually performed in sleep, by rhythmic and involuntary teeth being squeezed or squeaked. The most common methods of treatment are the use of occlusal splints. Botulinum toxin injection is one of the popular methods in recent days. The aim of this study was to compare the efficacy of occlusal splinting with botulinum toxin administration in the treatment of TMJ pain. For this purpose, 40 patients with bruxism were divided into two groups and one group was treated with occlusal splint and the other group received masseter muscle botulinum toxin injection. Then, the participants in both groups were evaluated in terms of pain, functional movement and maximum bite force change at 2 weeks, 6 weeks, 3 months and 6 months. When pain was evaluated, both methods were effective in pain reduction, botulinum toxin injection was found to be less effective in reducing pain but no difference was found between the two methods. Functional movement assessment of the occlusal splint to increase mouth opening, but botulinum toxin has no effect on functional movement. There was no effect of protrusion and lateral movement on both methods. At the end of 6 months, there was no increase in the use of botulinum toxin in the occipal splint users. There was no statistically significant difference between the two methods. In this study, it was observed that low dose BTX-A and occlusal splint use were effective in eliminating bruxism-related pain but not superior to each other. According to these results, low dose botulinum toxin can be considered as an alternative treatment in patients who cannot use occlusal splint for various reasons.