Prostat cerrahisi geçirecek yaşlı hastaların cerrahi korku düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of surgical fear levels and affecting factors of elderly patients who will have prostate surgery
  1. Tez No: 872701
  2. Yazar: MELTEM ALTINAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN DIĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Prostat Cerrahisi Geçirecek Yaşlı Hastaların Cerrahi Korku Düzeyleri ve Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi Bu araştırma prostat cerrahisi geçirecek yaşlı hastaların cerrahi korku düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 30.10.2022 – 30.10.2023 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Üroloji Kliniği'nde 154 hastanın katılımı ile tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri 'Hasta Tanıtım Formu' ve 'Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ)' kullanılarak ameliyattan önceki gece yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, min. ve max. değerler, Kolmogorov-Smirnov, Mann- Whitney U testi, Kruskal- Wallis testi, Spearman testi ve Lineer Regresyon Analizi yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Determination of Surgical Fear Levels and Affecting Factors in Elderly Patients Undergoing Prostate Surgery This research was conducted to determine the surgical fear levels and affecting factors of elderly patients who will undergo prostate surgery. The research was carried out as a descriptive and cross-sectional study with the participation of 154 patients at Trakya University Health Application and Research Center Urology Clinic between 30.10.2022 and 30.10.2023. The data of the study were collected by face-to-face interview the night before the surgery, using the 'Patient Information Form' and the 'Surgical Fear Questionnaire (SFQ)'. In the analysis of data, mean, standard deviation, min. and max. values, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Spearman test and Linear Regression Analysis method were used.