Place-making and social systems in The Early Bronze Age of Anatolia: bademağaci höyük settlement
Anadolu Erken Tunç Çağ'nda mekan yaratımı ve sosyal sistemler: bademağacı höyük yerleşimi
  1. Tez No: 872730
  2. Yazar: AYŞE IRAZ ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELIA PISKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
M.Ö. üçüncü binyılda, Anadolu'da mekan yaratımı süreci, radyal bir plan üzerinde girişleri merkezi avluya bakan birbirine bitişik yapılardan oluşan yerleşim düzeninin yaygın olarak ortaya çıkışını da beraberinde getirmiştir. Bu yerleşim planına sahip mekanların, zaman içindeki kültürel ve mimari tipolojileri ve Anadolu'daki dağılımları birçok çalışmanın konusu olmuş, ancak yalnızca bir kaçı yerleşim düzeni ile Erken Tunç Çağı ile değişen toplum yapısı arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bu çalışma, Bademağacı yerleşim yerinde, mimari yapıların sosyal sistemin yapısının kendini ifade edişindeki rolü, sosyal sistemin yapısı ve sosyal karmaşıklık derecesini anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Mekan Dizilimi uygulaması, buluntu dağılımı, nüfus tahmini, mimarinin incelenmesi ve arkeoastromi analizleri bir araya getirilerek, konu bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Arkeolojik verilerilerden yola çıkarak elde edilen sonuçlar, insan ve mimari yapılar arasındaki ilişkinin, sembolik ifadenin somutlaştırılmasının binalardan taşınabilir objelere dönüşmesiyle birlikte değiştiğini ve Erken Tunç Çağı II Bademağacı yerleşim yerinde yeni bir şekil aldığını göstermektedir. Mimari yapılar, bir arada olmayı zorunlu kılan ve karşılıklı işbirliğine dayalı ilişkiyi teşvik ederek, genel bir topluluk duygusu ile birlikte sosyal normların oluşturulması ve sürdürülmesinde işlevsel bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Binaların konumları ve türleri, düşük derecede ayrışıklığın ve eşitsizliğin görüldüğü, sosyal liderlik benzeri bir otoritenin olduğu, yatay ve dikey toplumsal tabakalaşmayı işaret etmektedir. Bu çalışma ayrıca, belirli bir toplumun sosyal karmaşıklık derecesinin, bireylerin bir toplumda sürdürdüğü farklılaşmış ilişkilerin sayısına göre ölçülmesi gerektiğini önermektedir. Farklılaşmış ilişkileri belirleyebilmek için, sosyal yapı arkeolojik olarak ölçülebilen, belirli bir toplumdaki ayrışıklık ve eşitsizlik değişkenleri üzerinden incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
By the third millennium BCE, the place-making processes in Anatolia included the widespread emergence of a settlement pattern defined by a radial plan of agglutinated houses facing a central courtyard. The material and architectural characteristics of these particular settlements over time and their distribution in the Anatolian region have been the subject of several studies, but only a few attempted to investigate the relationship between the settlement layout and the structure of social organisation which was altered during the Early Bronze Age of Anatolia. The study aims to understand how the built environment functions in the emergence of the social structure, the nature of social organisation and the degree of social complexity in Bademağacı Höyük during the Early Bronze Age. To address the issue, an integrative approach is developed that combines Space Syntax Analysis together with artefact distribution, investigation of architecture, estimation of population and archaeoastronomical analysis. Based on the archaeological remains, the results suggest that buildings were employed to establish and maintain a general sense of community and social norms by encouraging cohesiveness and pressuring cooperative interdependence. Their locations and types indicate vertical and horizontal social stratification with lower degrees of heterogeneity and inequality and social leadership-like authority. This study also proposes that the degree of social complexity of a given society should be measured based on the number of differentiated relationships individuals maintain in a society. To address differentiated relationships, the social organisation should be investigated using archaeologically measurable variables: heterogeneity and inequality within a given society.