Arabulucunun özel hukuktan doğan sorumluluğu
Mediator's liability arising from private law
- Tez No: 872729
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile getirilen arabuluculuk süreci bakımından arabulucunun sorumluluğunun incelenmesidir. Arabulucunun sorumluluğunun belirlenmesi için tarafların arasındaki hukuki ilişkiler ele alınmıştır. Bu çerçevede, dava şartı arabuluculuk bakımından kanundan doğan, ihtiyari arabuluculuk bakımından ise tarafların aralarındaki uyuşmazlığı arabuluculuk yöntemiyle çözmeye karar vermeleri sonucunda ortaya çıkan arabuluculuk sözleşmesinin bir adi ortaklık türü teşkil eder. Buradan hareketle, tarafların arabuluculuk sürecini planlayıp yürütmesi ve yönetmesi için arabulucunun yetkilendirilmesi amacıyla yaptıkları arabulucu sözleşmesi ise Türk Borçlar Kanunu m. 630/1 uyarınca vekalet sözleşmesinin bir türünü oluşturur. Bu çalışmada arabulucunun arabulucu sözleşmesinin ihlali veya ifa etmemesi sonucu doğan sorumluluğunun yanında vekaletsiz işgörme, sebepsiz zenginleşme ve haksız fiilden doğan sorumluluğu İsviçre ve Alman öğreti ve uygulaması dikkate alınarak Türk hukuku bakımından irdelenmiştir. Ayrıca, arabulucunun arabulucu sözleşmesinden doğan sorumluluğu ile diğer sorumluluk halleri arasında sorumluluk taleplerinin yarışması da incelenmek suretiyle arabulucunun sorumluluğunun uygulama alanı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the responsibility of the mediator in terms of the mediation process introduced by the Law No. 6325 on Mediation in Civil Disputes. In order to determine the mediator's liability, the legal relations between the parties are analyzed. In this framework, the mediation agreement, which arises from the law in terms of litigation requirement mediation, and in terms of voluntary mediation, the mediation agreement, which arises as a result of the parties' decision to resolve the dispute between them through mediation, constitutes a type of single partnership. From this point of view, the mediator agreement concluded by the parties for the purpose of authorizing the mediator to plan, conduct and manage the mediation process constitutes a type of power of attorney agreement pursuant to Article 630/1 of the Turkish Code of Obligations. In this study, the mediator's liability arising from the breach or non-performance of the mediator agreement, as well as the liability arising from unauthorized performance, unjust enrichment and tortious behavior are examined in terms of Turkish law by taking into consideration the Swiss and German doctrine and practice. In addition, the competition of liability claims between the mediator's liability arising from the mediator agreement and other liability cases has been analyzed and the application area of the mediator's liability has been tried to be revealed.