Dudak damak yarıklı çocuklarda Cameriere'nin iki farklı yaş tayini metodunun uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the applicability of Cameriere's two different age estimation methods in children with cleft lip and palate
- Tez No: 872737
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSAY GÜMRÜ TARÇIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dudak damak yarığı (DDY) bulunan hastalarda Cameriere'nin farklı yaş tayini yöntemleri ile tayin edilen diş yaşı (CDY) ve kemik yaşının (CKY), kronolojik yaştan (KY) sapmalarının değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, yaşları 5,00-15,00 arasında değişen 151 DDY'li ve yaş-cinsiyet açısından eşleştirilmiş aynı sayıdaki DDY bulunmayan çocuk hastanın panoramik ve lateral sefalometrik görüntülerinde Avrupa Formülü ile CDY ve 4. servikal (C4) vertebra metodu ile CKY hesaplanmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarında CDY ve CKY değerlerinin birbirleriyle ve KY ile uyumunun ve sapmasının yanı sıra bu parametrelerin yaş, cinsiyet, yarık varlığı ve tipi ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma grubunda ortalama KY 11,10±1,98; CDY 10,71±1,71 ve CKY 10,87±1,83 olarak hesaplanmıştır. Söz konusu değerler kontrol grubu için ise sırasıyla 11,10±1,97; 10,81±1,74 ve 11,05±1,92 olarak tespit edilmiştir. Her iki grupta CDY ve çalışma grubunda CKY, KY'den daha küçük hesaplanmıştır (p:0,001 ve p:0,006; p0,05). Gruplar arasında CDY ve CKY'nin KY'den sapması anlamlı bulunmamış olup tek ve çift taraflı DDY'li hastalar arasında CDY ve CKY'nin KY'den sapması açısından farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the deviations of dental age (DA) and skeletal age (SA), determined by Cameriere's different age estimation methods, from chronological age (CA) in patients with cleft lip and palate (CLP) and to compare them with the control group. Material and Methods: In this retrospective study, the DA and SA of 151 children with CLP aged between 5.00-15.00 years and the same number of age- and sex-matched children were calculated using the European Formula and the fourth cervical (C4) vertebra method on panoramic and lateral cephalometric radiographic images, respectively. In addition to the compatibility and deviation of DA and SA calculated in the study and control groups with each other and CA, the relationship of these parameters with age, sex, presence and type of cleft was also evaluated. Results: The mean CA of the study group was calculated as 11,10±1,98, the mean DA as 10,71±1,71, and the mean SA as 10,87±1,83. The aforementioned values were determined to be 11,10±1,97; 10,81±1,74, and 11,05±1,92 for the control group, respectively. The DA in both groups and the SA in the study group demonstrated an underestimation of CA (p:0,001 and p:0,006; p0,05). No significant difference was detected between the groups and between the children with unilateral and bilateral CLP in terms of the deviation of DA and SA from CA (p>0,05). Among children with unilateral CLP, there was no statistically significant difference in the mean difference between the SA and the CA between groups in terms of the side of the cleft.