Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne dönüşüm sürecinde kadın (Nezihe Muhittin, Ulviye Mevlan Civelek, Halide Edip Adıvar)
Transformation of women from Ottoman Empire to the Republic of Turkey (Nezihe Muhittin, Ulviye Mevlan Civelek, Halide Edip Adıvar)
  1. Tez No: 872735
  2. Yazar: AYŞE HANİFE KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezin konusu,“Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne Dönüşüm Sürecinde Kadın”olarak belirlenmiştir. Böylesine geniş kapsamlı bir alanı anlayabilmek ve bilimsel bir tez ortaya çıkarmanın zorluğunun farkındayız. Bu sebeple ilgili dönemin genel olarak değişim sürecini ortaya koymaya çalıştık. Daha sonra Kadın kimliğinin değişim sürecini üç kadın yazarın biyografisi vermiş oldukları eserleri üzerinden değerlendirdik. Bu çalışmanın amacı toplumun farklı kesimlerini temsil ettiğini düşündüğümüz üç kadın yazar düşünür ve aksiyon insanının eserlerinden hareketle hayallerinde ki geleceğin toplumsal yapısındaki kadının yerini anlamaya çalıştık. Osmanlı Devletin 'de yarım yamalak da olsa başlayan yenileşme hareketleri sonrası yeni kurulan Türk devletinin gerçekleştirdiği devrimlere karşısına Türk kadınını takındığı tavır incelenmeye çalışılmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda genel olarak kadınlar adına başkaları konuşmuşken bu çalışmada özellikle kadınların kendi çalışmalarına ve sözlerine yer verilmiştir. Osmanlı Devleti'nde genel olarak Tanzimat Fermanı sonrası başlayan yenileşme ve batılılaşma akımları Müslüman Türk kadını üzerinde de etkili olmuştur. Osmanlı kadın hareketinin kavramsal çerçevesi ve çağdaşlaşma sürecinde Türk kadınına empoze edilen toplumsal roller; kadınlar tarafından mı belirlendi yoksa yöneticilerin telkinleriyle mi bu süreç başladı, sorusuna cevap aranmıştır. Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadronun ayrışma noktalarından biri de kadının toplum içerisindeki konumu ve görünürlüğü oluşturmuştur. Tüm bu süreç içerisinde toplumsal konularda mücadele eden ve etmeye çalışan çok sayıda kadın mevcuttur. Özellikle Millî Mücadele döneminin başarıyla bitmesinden sonra kadınların ait oldukları yere geri dönmeleri üzerinde çok büyük tartışmalar yaşanmıştır. Tüm sorunlar karşısında Halide EDİP ADIVAR, Nezihe MUHİTTİN ve Ulviye MEVLAN CİVELEK siyasetten gündelik yaşama kadar varoluş serüvenleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is defined as“The Transformation Process from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey Women”. We are aware of the difficulty in understanding such a broad field and presenting a scientific thesis. Therefore, we attempted to outline the general process of change during the relevant period. Subsequently, we evaluated the transformation process of women's identity through the biographies and works of three female authors. The purpose of this study is to understand the role of women in the future societal structure as envisioned by three female writers, thinkers, and activists, who we believe represent different segments of society. The attitude of Turkish women towards the revolutions implemented by the newly established Turkish state following the modernization movements, albeit incomplete, that began in the Ottoman Empire, has been examined. In previous studies, others generally spoke on behalf of women, whereas this study specifically includes women's own works and words. The modernization and westernization movements that began generally after the Tanzimat Edict in the Ottoman Empire also impacted Muslim Turkish women. The conceptual framework of the Ottoman women's movement and the societal roles imposed on Turkish women during the modernization process have been investigated. The question of whether these roles were determined by women themselves or initiated by the directives of the rulers has been sought. Thus, one of the points of divergence for the cadre that founded the Republic of Turkey was the position and visibility of women in society. Throughout this entire process, there have been numerous women who have struggled and attempted to struggle on societal issues. Particularly after the successful conclusion of the National Struggle period, there were intense debates about women returning to their designated places. In facing all these issues, the existential journeys of Halide Edib Adıvar, Nezihe Muhittin, and Ulviye Mevlan Civelek, from politics to daily life, have been presented.