Disleksili çocuklarda cawthorne – cooksey egzersizlerinin dikkat ve hafıza üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cawthorne – cooksey exercises on attention and memory in children with dyslexia
- Tez No: 872748
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB), disleksi, disgrafi veya diskalkuli gibi işlevsel okuma, yazma veya matematik öğrenme güçlükleriyle ilişkili heterojen bir nörogelişimsel bozukluk olarak tanımlanmaktadır. ÖÖB türlerinden biri olan disleksi, kelimeleri ve sesleri anlamlandırmada zorluk, kısa süreli hafızada normal bireylere göre zayıflık, hafıza kapasitesinin yaşıtlarına oranla zayıf olması, dikkat eksikliği, postür bozukluğu ve okuma güçlüğüyle karakterize olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, disleksili çocuklarda Cawthorne – Cooksey egzersizlerinin dikkat ve hafıza üzerindeki etkisini incelemektir. Katılımcılara egzersiz öncesinde ve sonrasında f-HIT, D2 Dikkat Testi, Stroop Testi ve AVLT uygulandı. Dikkat becerilerindeki değişim D2 Dikkat ve Stroop Testi ile değerlendirilirken hafıza becerilerindeki değişim AVLT aracılığıyla değerlendirildi. Çalışmaya en az 1 yıldır disleksi tanısı almış olan 26 disleksili çocuk katıldı. Elde edilen verilerin tanımlayıcı ve nicel istatistiksel analizleri için“SPSS version 25.0”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Specific learning disorder, characterized by functional difficulties in reading, writing, or mathematics, such as dyslexia, dysgraphia, or dyscalculia, is defined as a heterogeneous neurodevelopmental disorder. Dyslexia, one of the types of Specific learning disorder, is characterized by difficulties in understanding words and sounds, weakness in short-term memory compared to typically developing individuals, weaker memory capacity compared to peers, attention deficits, poor postural performance, and difficulties in reading. The aim of this study was to investigate the effect of Cawthorne-Cooksey exercises on attention and memory skills in children with dyslexia. Participants were administered f-HIT, D2 Attention Test, Stroop Test, and AVLT before and after the exercises. Changes in attention skills were evaluated with the D2 Attention and Stroop Tests, while changes in memory skills were assessed using AVLT. A total of 26 dyslexic children diagnosed for at least 1 year participated in the study. SPSS version 25.0 was used for descriptive and quantitative statistical analyses of the data.