Adheziv sistemlerin dentine bağlanmasına ultrasonik aktivasyonun etkisi
Effects of ultrasonic activation of adhesive systems to dentin adhesion
- Tez No: 872749
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA BAYINDIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışma, farklı adeziv sistemlerin dentine bağlanmasına ultrasonik aktivasyonun etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 72 adet çürüksüz çekilmiş insan üçüncü azı dişleri dahil edilmiştir. Orta koronal dentin yüzeyleri, su soğutmalı elmas testere ile oklüzal mine bölgesi kesilerek elde edilmiştir. Örnekler üç adeziv grubuna ayrılmıştır (Scotch Bond Universal Plus, Clearfil SE Bond 2, OptiBond FL, n=24). Ardından, her adeziv grubu dört uygulama modu grubuna ayrılmıştır [Pasif Rubbing (PR), Aktif Rubbing (AR), Pasif Ultrasonik (PU), Aktif Ultrasonik (AU), n=6]. Uygulama gruplarında kuvvet standardizasyonu için hassas terazi kullanılmıştır ve pasif uygulama için kuvvet 4±1 g olarak belirlenmiştir. Aktif uygulama içinse kuvvet 34±1 g olarak belirlenmiştir. Tüm adeziv prosedürler üreticinin talimatlarına göre uygulanmıştır. Restorasyon için kompozit materyal bir silikon kalıp yardımıyla tabakalama tekniği kullanılarak yerleştirilmiş ve ışık cihazı ile kürlenmiştir. Ardından, mikro-gerilim bağlanma dayanımı bir test cihazı kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effect of ultrasonic activation on the different bonding systems to dentin adhesion. Materials and Methods: Seventy two non-carious extracted human third molar teeth included to the study. Mid coronal dentin surfaces exposed by removing occlusal enamel side with water cooling diamond saw. The specimens were divided to three adhesive groups (Scotch Bond Universal Plus, Clearfil SE Bond 2, OptiBond FL, n=24). After than each adhesive groups divided to four application mode groups [Passive Rubbing(PR), Active Rubbing(AR), Passive Ultrasonic(PU), Active Ultrasonic(AU), n=6]. We used precision scales to standardize to passive application groups' force was 4±1 g, active application groups' force was 34±1g All bonding prosedures has been applied following the manufacturer's instructions. Then for restoration the composites were placed in minimum two layers using silicone molds. After that micro tensile bond strenght was mesured using a tester device.