Şok indeksleri sepsis/septik şokta prognostik gösterge olabilir mi?
Can shock indices be prognostic indicators in sepsis/septic shock?
  1. Tez No: 872768
  2. Yazar: ÖMER SUAT GÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA, DR. PAYAM RAHİMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Şok indeksleri ve hemodinamik parametreler erişkin YBÜ hastalarında mortalitenin önemli belirleyicileridir. Bu çalışmada sepsis ve septik şok tanılı hastalarda bilinen 4 şok indeksi olan şok indeksi (SI) , modifiye şok indeksi (mSI) , diyastolik şok indeksi (dSI) yaş şok indeksi (aSI) ve hemodinamik parametreler kalp tepe atımı (Heart rate, HR) Sistolik arteriyal basınç (ABPsys), diyastolik arteriyal basınç (ABPdias) , ortalama arteriyal basınç (ABPmean) 28 günlük YBÜ mortalite tahmini açısından potansiyelleri değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Yoğun bakım girişinden sonraki ardışık yedi saat boyunca 1522 yetişkin sepsis ve septik şok hastasının HR, ABPsys, ABPdias, ABPmean ve yaş parametrelerinden SI, aSI, dSI ve mSI indeksleri hesaplandı. YBÜ' deki ilk 7 saat boyunca hayatta kalan ve kalmayan hastalar arasındaki tüm indekslerin ve hemodinamik parametrelerin ortalama değerlerine Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı. Hayatta kalan ve kalmayan hastalar arasındaki en erken ve en belirgin farkların gözlendiği 3. Saat 28 günlük YBÜ mortalitesi için eğri altındaki alan (Area Under Curve, AUC ) ve güven aralıkları (Confident interval, CI) değerlerini belirlemek için logistik regresyon ROC analizi kullanıldı. Youden yöntemi kullanılarak kesme değerleri hesaplandıktan sonra tüm parametrelerin alt ve üst sınır değerleri üzerinde çok değişkenli analizler (Cox regresyonu) yapıldı. Bulgular: Tüm indekslerin ve hemodinamik parametrelerinin YBÜ takibinin 3. Saat değerleri hayatta kalan ve kalmayan hastalar arasında anlamlı farklılıklar göstermiştir. dSI, mSI, SI, aSI, Heart rate, ABPSys, AbpDias ve AbpMean parametrelerinin medyan AUC ve CI değerleri sırasıyla 0.66 (0.63-0.69), 0.66 (0.63-0.69), 0.64 (0.62-0.68), 0.68 (0.66-0.71), 0.61 (0.58-0.64), 0.61 (0.58-0.64), 0,61 (0.58-0.64) ve 0,63 (0.60-0.66) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Shock indices and hemodynamic parameters are significant determinants of mortality in adult ICU patients. This study aimed to evaluate the potential of four known shock indices Shock Index (SI), Age-adjusted Shock Index (aSI), Diastolic Shock Index (dSI), and hemodynamic parameters including Heart Rate (HR), Systolic Arterial Blood Pressure (ABPsys), Diastolic Arterial Blood Pressure (ABPdias), and Mean Arterial Blood Pressure (ABPmean) in predicting 28-day ICU mortality in patients diagnosed with sepsis and septic shock. Materials and Methods: We calculated Shock Index (SI), Age-adjusted Shock Index (aSI), Diastolic Shock Index (dSI), and modified Shock Index (mSI) from parameters including Heart Rate (HR), Systolic Arterial Blood Pressure (ABPsys), Diastolic Arterial Blood Pressure (ABPdias), Mean Arterial Blood Pressure (ABPmean), and age for 1522 adult patients with sepsis and septic shock over the consecutive seven hours following admission to the intensive care unit (ICU). We compared the mean values of all indices and hemodynamic parameters between surviving and non-surviving patients during the first 7 hours in the ICU using the Mann-Whitney U test. Logistic regression ROC analysis was employed to determine the Area Under Curve (AUC) and Confidence Intervals (CI) values at the 3rd hour, where the earliest and most significant differences were observed between surviving and non-surviving patients, for predicting 28-day ICU mortality. Following the calculation of cutoff values using the Youden method, multivariate analyses (Cox regression) were conducted over the upper and lower limit values of all parameters. Results: The 3rd-hour values of all indices and hemodynamic parameters during ICU monitoring exhibited significant differences between surviving and non-surviving patients. The median AUC and CI values for dSI, mSI, SI, aSI, Heart rate, ABPSys, AbpDias, and AbpMean parameters were calculated as 0.66 (0.63-0.69), 0.66 (0.63-0.69), 0.64 (0.62-0.68), 0.68 (0.66-0.71), 0.61 (0.58-0.64), 0.61 (0.58-0.64), 0.61 (0.58-0.64), and 0.63 (0.60-0.66), respectively.