Şok indeksinin yoğun bakımda gelişen septik şokta kullanımı
The use of shock index in intensive care unit
- Tez No: 623246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Tıp tarihinin en eski ve en zor klinik durumlarından biri olan sepsis acil müdahale gerektirir. Sepsisin septik şoka neden olması halinde hastane içi mortalite oldukça yüksektir. Yoğun bakımda sepsis tanılı hasta takibinde klinisyenler için uyarıcı olabilecek; hızlı, ucuz, kolay kullanılabilen bir parametre olan şok indeksinin sepsis hastalarında septik şok gelişimini öngörmedeki gücünü ve mortalite tahminini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz yoğun bakım ünitesinde kasım 2016 - mart 2019 tarihleri arasında pulmoner sepsis tanısı ile yatan 811 hasta çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak hastaların demografik bilgileri, 0-6 saat aralığında her saat ve sonrasında 48.saate kadar 6 saat ara ile şok indeksleri, başvuru laktat düzeyleri, SOFA ve APACHEII skorları kayıt edildi. Şok gelişen hastaların şok gelişme saati, şok anı şok indeksi ve şok laktat değerleri kayıt edildi. Şok gelişen hastaların saate göre şok indeksi eşik değerini bulmak için ROC analizi ve AUC hesabı yapıldı. Çalışmaya alınan hastaların mortalite varlığına göre ikili grupları verilere göre uygun test ile karşılaştırıldı. Modele çalışmada kayıt edilen saatlerdeki şok indekleri dahil edildi. P değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Sepsis is one of the oldest and most difficult clinical condition in the history of medicine, requires urgent intervention. If sepsis causes septic shock, in-hospital mortality is quite high. In this study we aimed to measure predictibility of septic shock in septic patients with shock index which is a fast, easy usable, and cheap parameter. Materials And Methods: In the intensive care unit of our hospital, 811 patients who were diagnosed with pulmonary sepsis between November 2016 and March 2019 were included in the study. The demographic information of the patients, shock indexes, lactate levels, SOFA and APACHEII scores were recorded at the time of application retrospectively. Shock Index also recorded every hour in between 0-6 hours, and every 6 hours until 48 hours later. The shock development time, shock moment , shock index and shock lactate values of patients who developed shock were recorded. ROC analysis and AUC calculation were performed to find the shock index threshold value of patients who developed shock. The paired groups of the patients included in the study were compared with the appropriate test according to the data. Shock indexes ,which were recorded in the recorded hours in the model, included. P value