İzmit Sağlıklı hayat merkezi'ne başvuran bireylerde sağlık okuryazarlığı ile aşı karşıtlığı arasındaki ı̇lişki
The relationship between health literacy and anti-vaccination in individuals who applied to İzmit Healthy Life Center
- Tez No: 872777
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Sağlık okuryazarlığı seviyesi düşük olan kişilerin acil servisi daha sık kullanması, daha uzun süre hastanede kalması, tarama programlarına katılımın azalması ve koruyucu sağlık hizmetlerinden daha az faydalanması gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bu durum, sağlık sistemine ek maliyetler getirirken yeni kaynak tahsisini gerektirmekte ve yeni müdahale programlarının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda koruyucu sağlık sisteminin temel taşlarından olan aşılamaya karşıtlık ve aşı karşıtlığının sağlık okuryazarlığıyla ilişkisini incelemeyi hedefledik. Materyal ve Metod: Çalışmamız kesitsel bir anket çalışması olarak dizayn edilmiş olup İzmit Sağlıklı Hayat Merkezi'ne 1 ay boyunca başvuran 18 yaş ve üzeri gönüllülere anket formları doldurtularak tamamlanmıştır. Çalışmamızda Kılınçarslan ve ark. tarafından 2020 yılında geliştirilmiş olan aşı karşıtlığı ölçeği aşı karşıtlığını değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Sağlık okuryazarlığını değerlendirmek amacıyla da HUSOY (Hacettepe Üniversitesi Sağlık Okuryazarlık Ölçeği kısa formu) ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirme, IBM SPSS 24.0 paket istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin Normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov Testi/Shapiro Wilk testi, çarpıklık basıklık ve histogram grafi ile değerlendirilerek normal dağılıma uymadığı değerlendirilmiştir. Nümerik değişkenler Ortalama ± standart sapma ve medyan (25. - 75. persentil) ve frekans (yüzdelikler) olarak verilmiştir. Normal dağılıma sahip olmayan nümerik değişkenler için Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis ve spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları değerlendirmek amacı ile kategorik değişkenlerde ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: People with low health literacy levels have consequences such as using the emergency department more frequently, staying in hospital for longer periods, decreasing participation in screening programs, and benefiting less from preventive health services. While this situation brings additional costs to the healthcare system, it requires new resource allocation and the creation of new intervention programs is needed. In our study, we aimed to examine opposition to vaccination, which is one of the cornerstones of the preventive health system, and its relationship with health literacy. Our study was designed as a cross-sectional survey study and was completed by filling in survey forms with volunteers aged 18 and over who applied to Izmit Healthy Life Center for 1 month. In our study, Scale of Vaccine Hesitancy developed by Kılınçarslan et al. in 2020 was used to evaluate anti-vaccine sentiment. HUSOY (Hacettepe University Health Literacy Scale short form) scale was used to evaluate health literacy. For statistical evaluation, IBM SPSS 24.0 package statistics program was used. The suitability of the data to normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov Test/Shapiro Wilk test, skewness kurtosis and histogram graph, and it was determined that the data did not comply with normal distribution. Numerical variables are given as mean ± standard deviation and median (25th - 75th percentile) and frequency (percentiles). For numerical variables that did not have a normal distribution, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis and Spearman correlation tests were used. Chi square test was used for categorical variables to evaluate differences between groups.