Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi 1., 2. ve 3. sınıföğrencilerinin Siberkondri düzeyleri ile e-sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between Cyberchondria levels and e-health literacy of 1st, 2nd, and 3rd year students at Kocaeli University School of Medicine
- Tez No: 872776
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde dönem 1, dönem 2 ve dönem 3 öğrencileri arasında siberkondri ve e-sağlık okuryazarlığı düzeylerini belirlemeyi ve öğrencilerin sosyodemografik özellikleri ile siberkondri ve e-sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Tasarım tipi kesitsel-analitik olan araştırmanın evreni, çalışmanın yapıldığı 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi tıp fakültesinde okumakta olan üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü hesaplamasında daha önce yapılan bir çalışmanın verileri kullanılarak minimum 406 kişiye ulaşılması hedeflendi ve araştırmaya dâhil olma kriterlerini taşıyan 413 kişi araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veri toplama araçları olarak; katılımcıların demografik ve sosyoekonomik özellikleri ile mevcut sağlık durumunun sorgulandığı kısa anket formu, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği-kısa formu (CSS-12) ve E- sağlık okuryazarlığı(E-SOY) ölçeği online anket yöntemiyle uygulandı. Çalışma onamı anket metninin önünde yer alan yazılı onam ile alındı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirmesinde Statistical Package for the Social Sciences 20 paket programı kullanıldı. Pearson ki kare, Mann Whitney-U ve One sample T-Test istatistiksel testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study aims to determine the levels of cyberchondria and e-health literacy among students of phases 1, 2, and 3 at Kocaeli University Faculty of Medicine and to investigate the relationship between students' sociodemographic characteristics and cyberchondria and e-health literacy. Methods: The population of the study consists of university students studying at Kocaeli University Faculty of Medicine during the 2023-2024 academic year. With a sample size calculation based on data from a previous study, the goal was to reach a minimum of 406 participants, and 413 individuals who met the inclusion criteria formed the sample of the study. Data collection tools included a brief survey form questioning participants' demographic and socioeconomic characteristics and current health status, the Cyberchondria Severity Scale-short form (CSS-12), and the E-Health Literacy (E-HLS) scale, which were implemented via an online survey method. Written consent was obtained before the survey through the written consent form placed at the beginning of the survey text. Statistical Package for the Social Sciences 20 was used for data analysis, and Pearson's chi-square, Mann-Whitney U, and One-sample T-Test statistical tests were employed. Statistical significance was considered at p0.05).