Keratokonus hastalarında hızlandırılmış protokol ile cross-linking uygulaması öncesi ve sonrası optik koherens tomografi-anjiyografi(OKT-A) bulgularının değerlendirilmesi
Evaluati̇on of opti̇cal coherence tomography-angiography(OCT-A) findings before and after cross-linking application with accelerated protocol in keratoconus patients
  1. Tez No: 872810
  2. Yazar: ERHAN KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Keratokonus hastalarında hızlandırılmış protokol ile cross-linking uygulaması öncesi ve sonrası non-invaziv ve boyar madde kullanmadan çekim sağlayan, optik koherens tomograf-anjiografi cihazını kullanarak uygulama öncesi ve uygulama sonrası birinci hafta, birinci ay ve altıncı ay retina ve optik sinir başı parametrelerinin kantitatif analizini yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize başvuran ve keratokonus tanısı konan 33 kadın ve 16 erkek hasta çalışmamıza dahil edildi. Keratokonus hastalığı tanılı korneal kollajen çağraz bağlama tedavisi uygulanacak hastalar kliniğimizde rutinde kullanılan optik koherens tomografi-anjiografi cihazı ile değerlendirilmiştir. Ek olarak hastalarımızın operasyon öncesi(pre-op), operasyon sonrası(post-op) birinci hafta, birinci ay ve altıncı ay otorefraktometre, biometri, speküler mikroskopi ve korneal topografi çekimleri de değerlendirildi. Bu değerler kendi aralarında karşılaştırıldı. Bulgular: Santral makuler kalınlık ve koryokapillaris kan akım alanı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Retinal derin kapiller kan akım alanı değerinde post-op birinci hafta ve post-op altıncı ayda istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı.(p=0,001) Süperfisyal foveal dansite ve radyal peripapiller kapiller damar dansitesi disk içi değerlerinde post-op birinci hafta ve post-op birinci ayda istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Süperfisyal parafoveal dansite, derin parafoveal dansite ve derin perifoveal dansite değerlerinde post-op birinci haftada istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Derin parafoveal temporal, nazal ve inferior dansite değerlerinde post-op altıncı ayda istatistiksel olarak anlamlı azalma devam etti.(sırasıyla p=0,029, p=0,018, p=0,028) Peripapiler retina sinir lifi tabakası süperior ve radyal peripapiller kapiller damar dansitesi inferior değerlerinde post-op birinci haftada istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı.(sırasıyla p=0,043, p=0,023) Sonuç: Optik koherens tomografi-anjiografi, korneal çapraz bağlama tedavisi uygulanan keratokonus hastalarında biyomikroskopik muayenede retinopati bulguları ortaya çıkmadan retinal mikrovasküler yapıdaki değişimleri gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In keratoconus patients, using the optical coherence tomographangiography device, which provides non-invasive and dye-free imaging before and after cross-linking application with an accelerated protocol, the retina and optic nerve head are examined before and after the application in the first week, first month and sixth month to make quantitative analysis of parameters. Materials and Methods: Thirty-three female and sixteen male patients diagnosed with keratoconus who presented to our clinic were included in our study. Patients diagnosed with keratoconus who were to undergo corneal collagen cross-linking treatment were evaluated using the optical coherence tomography-angiography device, which is routinely used in our clinic. Additionally, pre-operative (pre-op), post-operative (post-op) first week, first month, and sixth month autorefractometry, biometry, specular microscopy, and corneal topography measurements of our patients were also evaluated. These values were compared among themselves. Results:A statistically significant decrease was detected in central macular thickness and choriocapillaris blood flow area values. A statistically significant increase was observed in the deep retinal capillary blood flow area value at the post-op first week and post-op sixth month (p=0.001). A statistically significant decrease was found in superficial foveal density and radial peripapillary capillary vessel density values within the disc at the post-op first week and post-op first month. A statistically significant decrease was observed in superficial parafoveal density, deep parafoveal density, and deep perifoveal density values at the post-op first week. A statistically significant decrease continued in deep parafoveal temporal, nasal, and inferior density values at the post-op sixth month (p=0.029, p=0.018, p=0.028, respectively). A statistically significant difference was detected in superior peripapillary retinal nerve fiber layer and inferior radial peripapillary capillary vessel density values at the post-op first week (p=0.043 and p=0.023, respectively). Conclusion: Optical coherence tomography-angiographycan demonstrate changes in retinal microvascular structure in keratoconus patients undergoing corneal crosslinking therapy before the emergence of retinopathy findings in biomicroscopic examination.