Sitotoksik tedavi sonrası retinanın multimodal görüntülenmesi
Multimodal imaging of the retina after cytotoxic therapy
- Tez No: 872845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇAKIR, DR. GAMZE KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada hematolojik/solid malignite sebebiyle sitotoksik tedavi almış hastalarda, alınan tedavinin retinadaki olası etkilerini; makula ve peripapiller bölgenin vasküler dansite parametrelerini ve santral makula kalınlığı, subfoveal koroid kalınlığı ve foveal avasküler zon alanını saptadıktan sonra bu parametreleri sağlıklı popülasyon ile karşılaştırarak, sitotoksik tedavi rejimi sonrasındaki remisyon döneminde nörovasküler yapılardaki değişiklikleri ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu gözlemsel, prospektif, tek merkezli çalışmaya 130 hasta“çalışma”grubu (130 hastanın sağ gözü), 130 hasta“kontrol”grubu (130 hastanın sağ gözü) olmak üzere toplam 260 hastanın 260 sağ gözü dahil edildi. Her bir göz için merkezi makulanın ve peripapiller bölgenin multimodal görüntüleme ve incelemeleri yapıldı. Optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) cihazında vasküler parametreler ve santral makula kalınlığı, subfoveal koroid kalınlığı ve foveal avasküler zon alanının gruplar arasındaki farklılıkları değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubunda kontrol grubuna göre santral makula kalınlığı (SMK) (p = 0,001), subfoveal koroid kalınlığı (SFKK) (p = 0,000), yüzeyel kapiller pleksus (YKP) parafoveal nazal kadran vasküler dansitesi (VD) değeri (p = 0,009), derin kapiller pleksus (DKP) parafoveal temporal kadran VD'si (p = 0,009), peripapiller (PP) YKP temporal kadran VD'si (p = 0,009) anlamlı derecede daha düşük gözlendi. Buna rağmen foveal avasküler zon (FAZ) alanı DKP değeri (p = 0,000) ise anlamlı derecede daha yüksek gözlendi. Diğer kadranlarda da değişiklikler olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışma grubundaki hastaların remisyon süreleri, FAZ DKP alanı ölçümleri (r = 0,207, p = 0,001) ile istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon gösterirken, DKP parafoveal temporal kadran VD'si (r = -0,222, p = 0,000), PP YKP temporal kadran VD'si (r = -0,148, p = 0,017), SMK (r = -0,184, p = 0,003), SFKK (r = -0,236, p = 0,000) ile istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon gösterdi. Sonuç: Çocukluk çağında kemoterapi almış hastaların parafoveal ve peripapiller VD' lerinde, santral makula kalınlıkları (SMK), subfoveal koroid kalınlıkları (SFKK), ve foveal avasküler zon (FAZ) değerlerinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. Çocukluk çağında kemoterapi almış hastaların klinik takiplerinde OKTA' nın yararlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to determine the possible effects of cytotoxic therapy on retinal vascular density parameters of the macula and peripapillary region, central macular thickness, subfoveal choroidal thickness and foveal avascular zone area in patients who received cytotoxic therapy for haematological/solid malignancies and to compare these parameters with healthy population and to reveal the changes in neurovascular structures during the remission period after cytotoxic therapy regimen. Materials and Methods: In this observational, prospective, single-centre study, 130 patients were included in the“study”group (130 right eyes of 130 patients) and 130 patients were included in the“control”group (130 right eyes of 130 patients). 260 right eyes of 260 patients were included. Multimodal imaging and examination of the central macular and peripapillary region were performed for each eye. Vascular parameters and central macular thickness, subfoveal choroidal thickness and foveal avascular zone area were evaluated using optical coherence tomography angiography (OCTA). Findings: Central macular thickness (CMT) (p = 0,001), subfoveal choroidal thickness (SCT) (p = 0,000), nasal region vascular densities (VD) of superficial capillary plexus (SCP) (p = 0,009), temporal region VD of deep capillary plexus (DCP) (p = 0,009), temporal region VD of peripapillary (PP) SCP (p = 0,009) showed insignificantly lower values in the study group when compared to the control group. However, area of fovea avascular zone (FAZ) of DCP (p = 0,000) showed insignificantly higher values in the study group when compared to the control group. Althought, there were changes in other regions, they were not statistically significant. Duration of remission in the study group showed statistically significant positive correlation with area of FAZ of DCP (r = 0,207, p = 0,001), it showed statistically significant negative correlation with temporal region VD of DCP (r = -0,222, p = 0,000), temporal region VD of peripapillary SCP (r = -0,148, p = 0,017), CMT (r = 0,184, p = 0,003), SCT (r = -0,236, p = 0,000). Conclusions: Significant differences were observed in parafoveal and peripapillary VD, CMT, SCT and FAZ values of patients who received chemotheraphy in childhood. It is thought that OCTA to be useful in the clinical follow-up of patients who received chemotheraphy in childhood.