İnsula bölgesinin arteryel beslenmesinin lif diseksiyonu eşliğinde gösterilmesi
Demonstration of arterial supply of the insula region with fiber dissection
- Tez No: 872857
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, DOÇ. DR. OSMAN TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Santral çekirdek bölgesinin lateral sınırını oluşturan insula, nöroonkolojik cerrahi açıdan tüm serebrum içinde lokalizasyon olarak en önemli kesişim noktalarından birini oluşturur. Çalışmada amacımız insulanın vaskülarizasyonunu lif mikrodiseksiyon yöntemi ile inceleyerek insula ve santral çekirdek yapılarının üç-boyutlu cerrahi anatomisinin önemli perforanlar dikkate alınarak anlaşılır kılınması ve literatürde tarif edilen cerrahi yaklaşımlarda pre- ve peroperatif oryantasyonun sağlanmasına yardımcı olmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma silikon enjeksiyonlu serebrumlar üzerinde cerrahi mikroskop altında lif mikrodiseksiyonları uygulanarak yapıldı ve diseksiyonun her aşaması 3 boyutlu fotoğraf çekimi yöntemi ile görüntülendi. Bulgular: OSA dallarının insula ile ilişkisi ve santral çekirdek yapılarını besleyen perforan arterlerin orijinleri ve seyri lif mikrodiseksiyon yöntemi ile gösterildi. M1 kaynaklı lentikülostriat arterlerin (LSA) anterior perforan substansı (APS) posterolateral kısımdan perfore edip internal kapsül genu ve posterior bacağına doğru uzandığı gösterildi. Distal M1 orijinli LSA'nın daha proksimalden kaynaklanan LSA'dan anteriora yöneldiği görüldü. LSA orijinlerinin birbirine göre konumları besledikleri ak madde ve derin nükleus alanları ile ilişkilendirilemedi. Sonuç: Fonksiyonel perisylvian operkulumların derininde yerleşimi, kendine özgü nörovasküler özellikleri ve sahip olduğu multifonksiyonel yapısı nedeni ile insula ve ilişkili santral çekirdeğe yönelik cerrahi komplikasyonlara karşı oldukça açıktır. İnsula ve santral çekirdek cerrahisinde geçici ve kalıcı nörolojik defisit riskleri barındıran LSA ve/veya internal kapsülün hasarlanması esas limitasyonları oluşturmaktadır. İnsula ve santral çekirdeğin vaskülarizasyonunun lif diseksiyonu yoluyla gösterilmesi pre- ve peroperatif planlamalarda komplikasyonlardan kaçınma noktasında yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The lateral border of the central core, the insula, constitutes one of the most important intersection regions within the entire cerebrum from a surgical neurooncology perspective. The aim of this study was to examine the vascularization of the insula via fiber microdissection and to revisit the three-dimensional surgical anatomy of the insula and central core with special emphasis on the relevant perforating arteries to help provide pre- and peroperative orientation during transinsular surgical approaches described in the literature. Materails and Methods: This study was conducted on silicone-injected hemispheres by performing fiber dissections under a surgical microscope and each stage of dissection was captured by 3D photography. Results: The relationship of the MCA branches with the insula were evaluated and the origin and course of each of the perforating arteries supplying the central core were demonstrated by fiber microdissection. The lenticulostriate arteries (LSAs) originating from M1 passed through the anterior perforating substance (APS) from its posterolateral part and extended towards the genu and posterior limb of the internal capsule. LSAs originating from distal traversed directly more anteriorly and perforated more anterior APS regions than those LSAs with their origin along the proximal M1 segment. The points of origin and positions of the LSAs along the MCA could not be correlated with the white matter tracts and deep nuclei they supply. Conclusion: The surgery in and around the region of the insula and central core is highly susceptible to surgical complications due to its unique location deep to the functional perisylvian operculi, its exceptional neurovascular characteristics and multifunctional role in cerebral processing. Since the main limitations of the surgery are the inadvertent interruption of the LSAs and/or internal capsule resulting in permanent neurological deficits, exposure of the vascularisation of the insula and central core through fiber dissection will guide pre- and peroperative planning to avoid complications.