Kafa travmalı pediatrik hastalarda travma şiddeti ile neurogranin düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between trauma severity and neurograin level in pediatric patients with head trauma
- Tez No: 872858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Klinik pratikte hafif kafa travmalı çocuk hastalarda bilgisayarlı tomografi (BT) çekilmesi gerekliliği konusunda belirgin bir ikilem bulunmaktadır. Bu tür durumlarda, BBT gibi görüntüleme yöntemleri genellikle kullanılmaktadır ancak bu yaklaşım, gereksiz radyasyon maruziyeti riskini beraberinde getirebilir.Bu çalışmanın amacı, pediatrik (0-18 yaş) acil servis hastalarında bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) sonuçları ile novel molekül neurogranin (NRGN) düzeyini karşılaştırarak, BBT endikasyonlarını sınırlamak veya BBT ile tespit edilemeyen patolojileri öngörmektir. Çalışmamızda, NRGN düzeyi ile kafa travması şiddeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve hafif kafa travmalı hastalarda potansiyel patolojilerin öngörülmesinde BBT endikasyonlarının değerlendirilmesinde faydalı olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In clinical practice, there is a clear dilemma regarding the need for computed tomography (CT) in pediatric patients with mild head trauma. In such cases, imaging methods such as CT are generally used, but this approach may bring about the risk of unnecessary radiation exposure. The aim of this study is to examine the novel molecule neurogranin (NRGN) level with computed brain tomography (CT) results in pediatric (0-18 years old) emergency room patients. By comparing, the aim is to limit the indications of CBT or to predict pathologies that cannot be detected by CBT. Our study showed that there is a significant relationship between NRGN level and head injury severity and that it may be useful in evaluating CCT indications in predicting potential pathologies in patients with mild head trauma.