Aile hekimliği asistanlarının ağız diş sağlığı konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine assistants' knowledge, attitudes and behaviors on oral and dental health
  1. Tez No: 872862
  2. Yazar: FARUK AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, aile hekimliği asistanlarının ağız diş sağlığı hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.11.2023 ve 01.01.2024 tarihleri arasında Türkiye'deki aile hekimliği asistanlarına uygulanarak 347 katılımcı ile tamamlanmıştır. Tüm katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren 6 soruluk anket formu ve 46 sorudan oluşan Ağız ve Diş Sağlığı Bilgi Tutum Anketi uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 22.0 programında yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaşı 29 (24-53) yıl, meslekteki yılı 4 (1-27) yıl, asistanlık eğitim yılı 2 (1-6) yıl bulundu. Katılımcıların kendi ağız ve diş sağlığını değerlendirme durumunu iyi ve çok iyi görenlerin ile bilgi düzeyi sorularından 21 ve üzeri puan alanların toplam puanı yüksek tespit edildi (p=0,008). Toplam ADS sorularından alınan puan yaşa göre benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the level of knowledge, attitudes and behaviors of family medicine residents about oral and dental health. Materials and Methods: This study was conducted between 01.11.2023 and 01.01.2024 among family medicine residents in Turkey and completed with 347 participants. A 6-question questionnaire including sociodemographic characteristics and a 46-question Oral and Dental Health Knowledge Attitude Questionnaire were administered to all participants. Statistical analyses were performed in SPSS version 22.0 program. Results: The age of the participants was 29 (24-53) years, years in the profession was 4 (1-27) years, and years of residency training was 2 (1-6) years. The total score of the participants who considered their own oral and dental health assessment status as good or very good and those who scored 21 or more points in the knowledge level questions were found to be high (p=0.008). The score obtained from the total ADS questions was similar according to age (p>0.05).