Kahramanmaraş depremi sonrası ebeveyn tutumunun ve ebeveyn travma düzeyinin afet yaşayan çocukların ruh sağlığına etkisi
The impact of parental attitude and parental trauma level on the mental health of children experiencing disaster after the Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 875694
  2. Yazar: NAFİYE ZENGİN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Amaç: Afet gibi travmatik olaylardan sonra ebeveyn ve çocuk ruh sağlığını etkileyen faktörler; bireysel özellikler, travma ve travma sonrası maruziyetlerdir. Afet sonrası çocuk ruh sağlığında ebeveyn özelliklerinin, ebeveynin çocuk üzerindeki tutumunun ve ebeveyn ruh sağlığının etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminden sonra demografik özelliklerin, deprem deneyimlerinin ebeveyn duygu düzenlemesinin ve ebeveyn TSSB'sinin çocuk anksiyete, depresyon ve TSSB'si üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve analitik tipte olan bu çalışma Kahramanmaraş depremini yaşayan illerde yapıldı. Veriler depremden sonraki 6. ay içinde toplandı. Çalışmaya depremi yaşamış 8-15 yaş aralığında 300 çocuk ebeveyni ile birlikte katıldı. Ağır psikiyatrik hastalığı olanlar ebeveyn ve çocuklar çalışmaya dâhil edilmedi. Veri toplama aracı olarak ebeveynlerde demografik bilgiler, travma ve travma sonrası maruziyet sorularını içeren anket formu, Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği ve Olayların Etkisi Ölçeği (IES-R) kullanıldı. Çocuklarda ise yine demografik bilgiler, travma ve travma maruziyet sorularını içeren anket formu, Çocuk Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ-Y) ve Revize Edilmiş Çocuk Olayın Etkisi Ölçeği (CRIES-13) kullanıldı. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan ebeveyn ve çocuklara aynı zamanda ve birbirinden ayrı olarak anket formu yüz yüze görüşme yöntemi. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS versiyon 22 ve R.3.3.2 yazılımlarından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Factors that may affect mental health of both parents and children after traumatic events such as disasters could be individual characteristics, trauma, and post-traumatic exposures. After a disaster, a child's mental health can be significantly influenced by parental characteristics, the parents' attitudes towards the child, and the parents' own mental health state. This study investigates the impact of demographic characteristics, earthquake experiences, parents' emotion regulation, and parental PTSD on the anxiety, depression, and PTSD of children following the Kahramanmaraş earthquake on February 6, 2023. Methods and Materials: This Analytical Cross-Sectional Study was conducted in the provinces affected by the Kahramanmaraş earthquake. Data was collected in sixth month after the earthquake occured. Three hundred children aged 8-15, along with their parents who experienced the earthquake, participated in the study. Parents and children with severe psychiatric illness were not included in the study. A questionnaire containing demographic information, trauma and post-traumatic exposure questions, the Parental Emotion Regulation Scale, and the Impact of Events Scale (IES-R) was used as the data collection tool for parents. Similarly, data for children were collected using a questionnaire that included demographic information, trauma and traumatic exposure questions, the Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS), and the Children's Revised Impact of Event Scale-13 (CRIES-13). The survey form was administered simultaneously and separately to the parents and children who were agree to participate in the study and met the research criteria. Data were collected through face-to-face interviews with 225 families and by sharing the survey link with 75 families. Data were analyzed using IBM SPSS 22 and R.3.3.2 softwares.