Yüksek riskli gebelikte sosyal destek, eş desteği ve iyimserlik kötümserlik durumunun duyguları yönetme becerileri ile ilişkisi
Social support, spouse support and optimism in high-risk pregnancy the relationship between pessimism and emotion management skills
  1. Tez No: 872938
  2. Yazar: TUĞBA İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma yüksek riskli gebelikte sosyal destek, eş desteği ve iyimserlik kötümserlik durumunun duyguları yönetme becerileri ile arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı türde tasarlanmıştır. Araştırma Aralık 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında bir hastanenin perinatoloji kliniğinde yatan ikinci ve üçüncü trimesterdeki 348 yüksek riskli gebe ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Eş Desteği Ölçeği (EDÖ), İyimserlik-Kötümserlik (İKÖ) Ölçeği ve Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği (DYBÖ) kullanılmıştır. Bütün veriler normal dağılım gösterdiği için analizlere parametrik testler kullanılarak devam edilmiş olup pearson kolerasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada yüksek riskli olan gebelerin yaş ortalaması 29,7±4,8, gebelik haftası ortalaması 31,6±4 olarak bulunmuştur. Yüksek riskli olan gebelerin çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği toplam puan ortalaması 55,8 ± 15,9, eş desteği ölçeği toplam puan ortalaması 72,3 ± 8,6, iyimserlik toplam skorunun puan ortalaması 30,8 ± 7, olduğu, kötümserlik toplam skorunun puan ortalaması 18± 6,9 ve duyguları yönetme becerileri ölçeği toplam skorunun puan ortalaması 91,1 ± 14,2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between social support, spousal support, optimism and pessimism, and emotional management skills in high-risk pregnancy. The research was designed as descriptive, cross-sectional and correlational study. The research was conducted with 348 high-risk pregnant women in the second and third trimesters hospitalized in the perinatology clinic of a hospital between December 2022 and May 2023. In order to collect data, the Introductory Information Form, Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS), Spousal Support Scale (EDS), Optimism-Pessimism (OIC) Scale and Emotion Management Skills Scale (DYS) were used. Since all data showed normal distribution, the analyzes were continued using parametric tests and pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used. In the study, the average age of high-risk pregnant women was 29.7±4.8 and the average gestational week was 31.6±4. The multidimensional perceived social support scale total score average of high-risk pregnant women is 55.8 ± 15.9, the spousal support scale total score average is 72.3 ± 8.6, the optimism total score average is 30.8 ± 7, and the pessimism total score average is 55.8 ± 15.9. The mean score of the emotional management skills scale was found to be 18± 6.9, and the mean score of the emotional management skills scale was found to be 91.1 ± 14.2.