Modern Arap Edebiyatında İhyâ Ekolü
The Revival School in Modern Arabic Literature
  1. Tez No: 872947
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN HAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, modern Arap edebiyatı döneminde ortaya çıkan İhyâ ekolü'nün sebepleriyle ortaya çıkışını, ekolün Arap şiirine katkısı ve getirdiği yenilikleri araştırmaktır. Araştırma nitel ve betimleyici yöntem kullanılarak yapılmıştır. Arap şiirinin durgunluk döneminden sonra toplum nezdinde yeniden etkili bir duruma gelmesinde hiç şüphesiz ki İhyâ ekolünün önemi büyüktür. Ekolü bir bütünlük içerisinde tanıtan bir kapsamlı çalışmanın olmaması modern Arap şiiri açısından bir eksiklik oluşturmuştur. Çalışma bu eksikliğin giderilmesi açısından önemli bir boşluğu doldurmaktadır. İhyâ ekolünün oluşmasında ve gelişmesinde, Batı edebî ekolleri, Mısır'daki siyasal, sosyal ve edebî yaşam ile birlikte en önemli beş şairin şiirleriyle birlikte incelenmesi çalışmanın sınırlarını oluşturmuştur. Ekol şairleri şiiri kişisel menfaat sağlama aracı olmaktan çıkarıp duygu ve düşüncelerin ölümsüzleştiği bir mecraya dönüştürmüşlerdir. Bazen kendi toplumunun sorunlarını dile getiren şairler bazen de dünyanın başka coğrafyalarında yaşananları satırlarına taşımışlardır. İhyâ ekolü ile birlikte Arap şiiri bağımsızlık mücadelesinde halkı motive eden etkili bir faktör olmaktan toplumdaki ahlaki çöküntüye karşı halkı uyaran bir uyarıcı olmaya kadar toplumsal yaşamda güçlü bir şekilde varlığını ortaya koymuştur. Çalışmanın sonunda İhyâ ekolü şairlerinin Batı'daki edebi ekollerden ve Abbasi dönemi şairlerinden etkilenmelerine karşın hem klasik dönem temalarında hem de yeni ekledikleri temalarda kendi şahsiyetlerini şiirlerine yansıttıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reasons and emergence of the Ihya school, which emerged in the modern Arabic literature period, the school's contribution to Arabic poetry and the innovations it brought. The research was conducted using qualitative and descriptive methods. Undoubtedly, the Ihya school has a great importance in making Arabic poetry effective again in society after a period of stagnation. The absence of a comprehensive study that introduces the school in its entirety has created a deficiency in modern Arabic poetry. The study fills an important gap in terms of eliminating this deficiency. In the formation and development of the Ihya school, examining Western literary schools, political, social and literary life in Egypt, as well as the poems of the five most important poets, constituted the boundaries of the study. School poets transformed poetry from being a tool for personal gain into a medium where feelings and thoughts are immortalized. Poets sometimes expressed the problems of their own society and sometimes wrote about the events in other parts of the world. With the revival school, Arabic poetry has demonstrated its strong presence in social life, from being an effective factor motivating the people in the struggle for independence to being a stimulant that warns the people against the moral collapse in society. At the end of the study, it was determined that although the poets of the Ihya school were influenced by the literary schools in the West and the poets of the Abbasid period, they reflected their own personalities in their poems, both in the classical period themes and in the newly added themes.