Katarakt cerrahisi uygulanan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of pre-and post-operative life quality of patients undergoing cataract surgery
  1. Tez No: 540830
  2. Yazar: FATMA GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Hemşirelik, Eye Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaşın ilerlemesi ile birlikte duyu organlarımızdan biri olan gözde katarakt gelişir. Katarakt, sadece görmeyi zorlaştırmakla kalmayıp günlük yaşam aktivitelerini etkilemekte ve yaşlı hastalarda günlük yaşam aktivitelerini daha da zorlaştırmaktadır. Katarktın tek tedavi yöntemi cerrahi girişimdir. Teknolojik gelişmelerle beraber cerrahi girişimin hem süresi azalmakta hem de hasta memnuniyeti açısından olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Araştırma, Katarakt cerrahisi planlanmış hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmaya başlanmadan önce araştırmacı tarafından gerekli izinler alındı. Veri toplama yönteminde bir tanımlayıcı form ve Amerikan Ulusal Göz Hastalıkları Enstitüsü Görme İşlevi Ölçeği anketi (NEI-VFQ-25) kullanıldı. Ölçek hasta ameliyata girmeden önce ve ameliyattan 1 ay sonra kontrole geldiğinde yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulandı ve her bir görüşme yaklaşık 15-20 dakika sürdü. Katarakt tanısı konan ve cerrahi girişim kararı verilen 162 hastanın cerrahi girişim öncesi ve cerrahi girişim sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesine yönelik yapılan çalışmada; hastaların %85,8'inin 55 yaş üstü, %51,2'sinin kadın, %48,8'inin ise erkek olduğu, kronik hastalık sıralamasında hipertansiyonun ilk sırada, ikinci sırada ise diyabet ve hipertansiyonun birlikte yer aldığı, hastaların %20,4' ünün gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle günlük yaşam aktivitelerinin etkilendiği, %79'unun katarakt ameliyatı hakkında bilgilendirildikleri, bilgilendirilen hastaların tamamının hemşireler tarafından bilgilendirildikleri, ameliyat öncesi hastaların yaş grupları ile genel sağlık ve görme durumlarının karşılaştırmasında yaşın artmasıyla yaşam kalitesinin düştüğü belirlendi.
Özet (Çeviri)
With age progression, in the eye one of our sense organs, cataract develops. Cataract does not just make it harder to see, it affects activities of daily living and makes daily life activities more difficult for elderly patients. The only treatment method of cataract is surgery. Together with technological improvements, the duration of the surgical procedure is decreasing and positive results are obtained in terms of patient satisfaction. The study was performed descriptively to assess preoperative and postoperative quality of life of patients planned for cataract surgery. Permission required by researcher before starting study. A descriptive form and National Eye Institute Visual Functioning Questionnaire (NEI-VFQ-25) were used in the data collection method. The scale was applied by face-to-face interview method when the patient came to the control before entering the operation and 1 month after the operation and each interview lasted about 15-20 minutes. In the study to evaluate the preoperative amd postoperative quality of life of 162 patients who were diagnosed with cataract and decided to undergo surgery it was observed that 85.8% of the patients were over 55, 51.2% were female, 48.8% were male; hypertension in the first row in the chronic disease sequence, diabetes with hypertension in the second row; 20.4% of the patients were affected by daily life activities due to discomfort in their eyes; 79% were informed about cataract surgery, all of the informed patients were informed by nurses; the quality of life decreased as the age increased in comparison of the age groups of the preoperative patients with the general health and vision conditions.