Masabaşı çalışanlarının boyun ve sırt ağrısı, postür bozukluğu ve uyku kalitesinde EMS (Electro Muscle Stimulation) ve reformer pilatesin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of EMS (Electro Muscle Stimulation) and reformer pilates on neck and back pain, posture disorder and sleep quality of desk workers
- Tez No: 872961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde beyaz yakalı çalışan sayısı hızla artmaktadır. Bu sektörde çalışan bireyler ofis ortamında masabaşında uzun süreler aynı pozisyonda kalarak çalışmaktadırlar. Sonucunda günlük yaşamını etkileyebilecek kas ve iskelet sistemi problemleri, postür bozukluğu, ağrı, uyku problemleri, stres, psiko-sosyal problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sebepten dolayı bireylerin yaşam standartlarını sağlıklı devam edebilmeleri oluşabilecek problemlerin önüne geçmeleri gerekmektedir. Bunu sağlamak içinde bireylerin kendilerine uygun olan egzersize yönlendirilmesi çok önemlidir. Çalışmada masabaşı çalışan bireylerde boyun ve sırt bölgesinde ağrı, postür bozukluğu ve uyku kalitesinde egzersizin etkisine bakmak amaçlanmıştır. Egzersiz uygulaması olarak bir gruba EMS ve diğer bir gruba reformer pilates egzersizleri verilmiştir. EMS antrenmanı alan (n=26) ve reformer pilates egzersizi (n=26) bireyler katılmıştır. Ağrı, postür ve uyku kalitesi değerlendirilmesi yapıldıktan sonra katılımcılar egzersiz programlarına başlamışlardır. Sekiz hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere egzersizlerine devam etmişlerdir. Programın sonunda tekrardan yapılan ağrı, postür ve uyku kalitesi değerlendirmesiyle egzersizlerin etkinlikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the number of white-collar workers is increasing rapidly. Individuals working in this sector work at a desk in an office environment, staying in the same position for long periods of time. As a result, they face musculoskeletal system problems, posture disorders, pain, sleep problems, stress and psycho-social problems that can affect their daily life. For this reason, individuals need to prevent possible problems in order to maintain their standard of living in a healthy manner. To achieve this, it is very important to direct individuals to exercise that is suitable for them. The aim of the study was to examine the effect of exercise on neck and back pain, posture disorder and sleep quality in individuals working at a desk. As exercise, one group was given EMS exercises and the other group was given reformer pılates exercises. Individuals who received EMS training (n=26) and reformer plates exercise (n=26) participated. After pain, posture and sleep quality were evaluated, the participants started their exercise program. They continued their exercises two days a week for eight weeks. At the end of the program, the effectiveness of the exercises was evaluated by re-evaluating pain, posture and sleep quality.