32 hafta altındaki preterm bebeklerde beslenme şeklinin duktus arteriozusun kapanması üzerine etkisi
The effect of nutrition on the closure of the ductus arteriosus in premature infants under 32 weeks of gestation
  1. Tez No: 872960
  2. Yazar: EKİNSU KARABİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ FAHRİ OVALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Patent duktus arteriyozus (PDA) yenidoğanlarda görülen en yaygın kardiyak sorundur. Optimal beslenme, PDA'lı yenidoğanlarda hem kısa hem de uzun vadeli sonuçları iyileştirmek için hayati öneme sahiptir. Ancak, enteral beslenme ile ilgili beslenme yönetimi stratejileri ve olası komplikasyonlar konusunda endişeler bulunmaktadır. Prematüre bebekler gibi hassas yüksek riskli popülasyonlarda anne sütünün içeriğindeki mikrobiyal veya mikrobiyal modüle edici faktörler, immünolojik faktörler ve metabolik faktörler'in kanıtlanmış bir çok yararı mevcut iken anne sütüne erken ulaşan prematüre bebeklerde duktus arteriyozusun patent kalmasını önlemeye yönelik yararı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, enteral beslenmenin tipi (anne sütü ve/veya formül mama) ve miktarı ile duktus arteriyozusun sürekliliği arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamız retrospektif kohort bir çalışmadır. 2020 ve 2023 yılları arasında, 32 hafta ve altı 115 prematüre yenidoğan ile tamamlanmıştır. Bebeklerin postnatal ilk 14 gün boyunca aldıkları toplam anne sütü ve formül mama miktarı kilogram başına mililitre cinsinden kaydedilmiştir. Tüm parametreler, PDA olan ve olmayan bebekler için ayrı ayrı karşılaştırılmıştır. 32 haftadan önce doğan 115 prematüre bebek incelenmiştir. Ortalama gebelik yaşı 29.23±2.15 hafta ve ortalama doğum ağırlığı 1263.76±409.82 gramdır. 115 vakadan 28'inde (%24) hemodinamik olarak anlamlı PDA saptanmıştır. Anne sütü alan bebeklerin 78'sinde (%74.2) PDA gözlenmezken, bunların 27'sinde (%25.8) PDA saptanmıştır. Sadece formülle beslenen bebeklerin 10'unda (%90) PDA gözlenmezken, 1'inde (%10) xiv PDA saptanmıştır. İlk 14 günde anne sütü alınmaması ile PDA görülmesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p:0.217).
Özet (Çeviri)
Patent ductus arteriosus (PDA) is the most common cardiac problem in neonates. Optimal nutrition is vital to improve both short- and long-term outcomes in neonates with PDA. However, there are concerns about nutritional management strategies and potential complications related to enteral nutrition. While there are many well-established benefits of microbial or microbial modulating factors, immunological factors and metabolic factors in breast milk in vulnerable high-risk populations such as premature infants, the benefit of preventing patent ductus arteriosus in premature infants who reach breast milk early is unknown. The aim of this study was to investigate whether there is a relationship between the type (breast milk and/or formula formula) and amount of enteral feeding and the persistence of patent ductus arteriosus. This retrospective cohort study, conducted between 2020 and 2023, involved infants 32 weeks gestation or less. The total amounts of breast milk and formula received in the first 14 postnatal days were recorded in milliliters per kilogram, based on nursing records. All parameters were compared for infants with and without PDA. 115 preterm infants born under 32 weeks were examined. The average gestational age was 29.23±2.15 weeks, and the average birth weight was 1263.76±409.82 grams. Of the 115 cases, 28 (24%) had hemodynamically significant PDA. PDA was not observed in 78 (74,2%) of the infants receiving breast milk, while 27 (25,8%) of them showed PDA. PDA was not observed in 10 (90%) of the infants fed exclusively with formula, while 1 (10%) showed PDA. There was no significant relationship between the lack of breast milk in the first 14 days and the occurrence of PDA (p:0.217).