Sağlıklı Menopoz Hemşirelik Bakım Modeli'nin geliştirilmesi ve uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi
Development of Healthy Menopause Nursing Care Model and Evaluation of application results
  1. Tez No: 872962
  2. Yazar: CANAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Amaç: Bu doktora tez çalışmasında Sağlıklı Menopoz Hemşirelik Bakım Modeli (SMHBM)'ni geliştirip uygulamak ve etkinliğini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Randomize, kontrollü ve deneysel olarak tasarlanıp uygulanan bu çalışma İzmir ilinde bulunan bir Eğitim Araştırma Hastanesinin Jinekoloji Polikliniğinde 15.03.2021- 15.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışma kapsamına peri-post menopozal süreçteki 50'si çalışma, 53'ü kontrol grubu olmak üzere 103 kadın alındı. Çalışma grubundaki kadınlara geliştirilen Sağlıklı Menopoz Hemşirelik Bakım Modeli uygulandı. Modelin etkinliğinin değerlendirilmesinde, Veri Toplama Formu, Sağlıklı Menopoz Hemşirelik Bakım Modeli Tanılama Formu, Sağlıklı Menopoz Hemşirelik Bakım Süreci Hemşirelik Tanıları- Hemşirelik Uygulamaları formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği -II (SYBDÖ-II) kullanıldı. Bulgular: Yapılan değerlendirmede çalışma grubundaki kadınların yaş ortalaması 49.6±4.1, kontrol grubundakilerin 50,0± 4,3tü, eğitim düzeyi dışında diğer sosyo-demografik ve menopoza ilişkin özellikler açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Çalışma grubundaki kadınlarda SMHBM doğrultusunda verilen hemşirelik bakımı sonrası; doğru şekilde KKMM yapmanın %23,80'ten %100'e, menopozal semptomlarla baş etmeye yönelik uygulama oranının %50'den %100'e çıktığı, üriner inkontinans oranının %62'den %18'e, beden kitle indeksi ortalamasının 29,72'den 28,83'e düştüğü görüldü (p0,14). Sonuç: Elde edilen sonuçlara göre SMHBM göre verilen bakımın; kadınların menopoz semptomları ile etkili şekilde baş etmede, sağlıklı yaşam biçimi davranışı geliştirmede ve etkili olduğu SMHBM'nin kadın sağlığı üzerinde etkili olmasının yanı sıra Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliğinin bir alt dalı olarak menopoz hemşireliğinin bakım uygulamalarında ve bakımın bilimini geliştirmede katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this doctoral thesis study was to develop and implement the Healthy Menopause Nursing Care Model (HMNCM) and evaluate its effectiveness. Materials and Methods: This randomized, controlled, and experimental study was conducted at the Gynecology Polyclinic of an Education Research Hospital in Izmir province, Turkey, between March 15, 2021, and December 15, 2021. A total of 103 women, 50 in the study group and 53 in the control group, during the peri-postmenopausal period were included in the study. The Healthy Menopause Nursing Care Model, developed by the researchers, was implemented for the women in the study group. For the evaluation of the model's effectiveness, data were collected using a Data Collection Form, Healthy Menopause Nursing Care Model Diagnosis Form, Healthy Menopause Nursing Care Process Nursing Diagnoses-Nursing Practices form, Menopause Symptoms Assessment Scale (MRS), and Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (HLBS-II). Results: In the assessment, no significant difference was observed between the study group (mean age: 49.6±4.1) and the control group (mean age: 50.0±4.3), except for educational level (p>0.05). Following implementation of the Healthy Menopause Nursing Care Model (HMNCM), significant improvements were noted in the study group: correct Kegel exercise performance increased from 23.80% to 100%, coping with menopausal symptoms rose from 50% to 100%, urinary incontinence decreased from 62% to 18%, and mean body mass index decreased from 29.72 to 28.83 (p0.14). Conclusion: Based on the obtained results, it can be concluded that care provided according to the Healthy Menopause Nursing Care Model effectively helps women cope with menopausal symptoms, develop healthy lifestyle behaviors, and contributes to the field of menopause nursing care as a sub-discipline of Obstetrics and Gynecological Nursing, enhancing the science of care delivery.