Diyabetik ratlarda kantaron uygulamasının dalak dokusuüzerine etkilerinin histokimyasal ve immünohistokimsalolarak incelenmesi
Splenic tissue of centaury application in diabetic ratshistochemical and immunohistochemical effects review as
  1. Tez No: 872967
  2. Yazar: ÜMMÜHAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Diyabetik Ratlarda Kantaron Uygulamasının Dalak Dokusu Üzerine Etkilerinin Histokimyasal Ve İmmünohistokimsal Olarak İncelenmesi Bu çalışmada diyabetik rat modelinde Hypericium perforaryum (Sarı Kantaron) bitkisinden elde edilen kantaron yağının dalak dokusunda FGF-2 büyüme faktörünün etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma için deney hayvanı olarak 24 adet Sprague Dawley türü erkek sıçan kullanıldı. Deney grupları; Kontrol Grubu, Diyabet Grubu, Kantaron Grubu, Diyabet ve Kantaron Grubu olarak belirlenmiştir. Deneklerde deneysel diyabet oluşturulmak amacıyla Streptozin intraperitoneal yolla uygulandı. Kan glukoz düzeyinin 250 mg/dl'nin üzerinde olan ratlar diyabetli kabul edildi. Diyabet oluşturulan ratlara gavaj yoluyla 2 hafta boyunca kantaron yağı verildi. Alınan dalak dokuları rutin histolojik işlemlerden geçirilerek Crossman'ın üçlü boyama(Triple Boyama) , Hemotoksilen & Eosin (H&E) ve Periyodik Asit Shiff boyamaları yapıldı. FGF 2 Büyüme faktörünün dalaktaki immünoreaktivitesini tespit edebilmek için Avidin-Biotin-Peroksidaz ABC yöntemi uygulanarak dalaktaki değişiklikler gözlemlendi. Çalışmamızda diyabet oluşturulan grupta FGF-2 immünreaktivitesi en düşük bulundu. Kontrol grubu ve kantaron grubunda benzer şekilde immünreaktivite bulundu. Kantaron + diyabet grubunda FGF-2 immünreaktivitesinin diyabete göre daha yoğun olduğu görüldü. Bu sonuçlarımıza göre kantaronun FGF-2'yi yükselterek diyabette pozitif etki yaptığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Histochemical and Immunohistochemical Investigation of the Effects of St. John's Wort Application on Spleen Tissue in Diabetic Rats In this study, it was aimed to determine the effect of FGF-2 growth factor on the spleen tissue of St. John's wort oil obtained from Hypericium perforarium (St. John's wort) plant in a diabetic rat model. For the study, 24 male Sprague Dawley rats were used as experimental animals. Experimental groups; Control Group, Diabetes Group, St. John's Wort Group, Diabetes and St. John's Wort Group. Streptoin was administered intraperitoneally to induce experimental diabetes in the subjects. Rats with blood glucose levels above 250 mg/dl were considered to have diabetes. St. John's wort oil was given by gavage for 2 weeks to rats with diabetes. The spleen tissues were subjected to routine histological procedures and Crossman's triple staining (Triple Staining), Hemotoxylene & Eosin (H&E) and Periodic Acid Shiff staining were performed. In order to determine the immunoreactivity of FGF 2 Growth factor in the spleen, Avidin-Biotin-Peroxidase ABC method was applied and changes in the spleen were observed. In our study, FGF-2 immunoreactivity was found to be the lowest in the diabetes group. Similarly, immunoreactivity was found in the control group and the St. John's wort group. It was observed that FGF-2 immunoreactivity was more intense in the St. John's wort + diabetes group than in diabetes. According to these results, we think that St. John's wort has a positive effect on diabetes by increasing FGF-2.