Üriner inkontinanslı bireylerde yoga temelli ve pilates temelli solunum eğitimlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of yoga-based and pilates-based respiratory training effect for women with urinary incontinence
  1. Tez No: 872974
  2. Yazar: ŞEVVAL ZEYNEP GİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı, üriner inkontinanslı (Üİ) bireylerin rehabilitasyonunda yoga temelli solunum eğitimi (YTSE) ve pilates temelli solunum eğitiminin (PTSE) inkontinans şiddeti, pelvik taban kas (PTK) fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya stres (SÜİ) ve mikst üriner inkontinans (MÜİ) tanısı almış 46 kadın dahil edildi. Katılımcılar, yaş ve tanılarına göre blok randomizasyon yöntemi ile YTSE (45,50±10,35 yaş) ve PTSE (47,95±11,26 yaş) gruplarına dağıtıldı. Katılımcılar çalışma öncesinde ve sonunda Uluslararası İnkontinans Sorgulama Kısa Formu (UİSKF), 24 Saatlik Ped Testi (PT), İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYKÖ), İnkontinans Etki Sorgulaması Kısa Formu (İESKF), Yüzeyel EMG, McGill Gövde Endurans Test Bataryası (MGET) ve Ağız İçi Basınç Ölçümü (AİBÖ) ile değerlendirildi. Her iki grup, altı hafta, haftada beş gün, günde iki kez, 20 dakika süresince solunum eğitimi programını evde uyguladı. Katılımcılar, solunum eğitimi programını iki haftada bir gün fizyoterapist eşliğinde hastanede uyguladılar ve progresyon sağlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of yoga-based (YBRT) and pilates-based respiratory training (PBRT) on incontinence severity, pelvic floor muscle (PFM) function, and quality of life in individuals with urinary incontinence (UI). Forty-six women diagnosed with stress urinary incontinence (SUI) and mixed urinary incontinence (MUI) were included in the study. Participants were allocated to the YBRT (age 45,50±10,35) and PBRT (age 47,95±11,26) groups using block randomization based on age and diagnosis. Before and after the study, participants were assessed using the International Consultation on Incontinnece Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), 24-Hour Pad Test (PT), Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL), Incontinence Impact Questionnaire-Short Form (IIQ-7), Surface EMG, McGill Core Endurance Test Battery (MCETB), and Intra-oral Pressure Measurement (IPM). Both groups completed a home-based respiratory exercise program for six weeks, five days a week, twice daily for 20 minutes per session. Statistical analysis was performed using SPSS 20.0, with p0.0.5).