Güven Turan şiirlerine tematik bir yaklaşım
A thematic approach to the poems of Güven Turan
  1. Tez No: 872975
  2. Yazar: GÖZDE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada 1960 kuşağının önde gelen isimlerinden, şiir, roman, öykü gibi çeşitli alanlarda eserler yazan ve halen yazmaya devam eden Güven Turan'ın şiirleri tematik olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı Güven Turan şiirlerinin epistemolojik, tematik ve estetik alt yapısının belirlenmesidir. Şairin şiir tekniklerinden yararlanma şekli ve şiirlerinde öne çıkan temalar üzerinde durularak, şairin şiirlerine estetik değerini ne şekilde kazandırdığı belirlenmiştir. Şiir metninin çok anlamlılığı nedeniyle çalışmada şiirlere anlam kazandırmak amacıyla farklı disiplinlerden yararlanılmıştır. Giriş bölümünde Güven Turan'ın estetik altyapısını belirlemek için 1960'lı yıllar Türk şiirindeki akımlar ve şairin bu akımlara karşı tutumu üzerinde durulmuştur. Şairin hayatı ve edebi kişiliği de bu bölümde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Daha sonra da şiire ve şaire dair görüşleri dikkate alınarak şiirlerinin alt yapısını oluşturan unsurlar tespit edilmiştir. Şiirlerin incelendiği ana bölüm olan ikinci bölümde Güven Turan'ın doğa, mevsimler, aşk-cinsellik, çocukluğa özlem, kaçış, kentler ve zaman temaları üzerinde yoğunlaşarak şiir evrenini oluşturduğu görülmüştür. Şiirlerinde sıklıkla vurguladığı bu temalar başlıklar halinde incelenerek bu temaların nasıl işlendiği ortaya konmuştur. Son bölümde elde edilen bulgulardan hareketle Güven Turan'ın Türk şiirindeki yeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the poems of Güven Turan, one of the leading names of the 1960s generation, who wrote and still writes works in various fields such as poetry, novels, and short stories, were examined thematically. The study aims to determine the epistemological, thematic, and esthetic infrastructure of Güven Turan's poems. By focusing on the poet's use of poetic techniques and the prominent themes in his poems, we have determined how the poet gives esthetic value to his poems. Due to the polysemy of the poem text, different disciplines were used in the study to give meaning to the poems. To determine Güven Turan's esthetic infrastructure, the trends in Turkish poetry in the 1960s and the poet's attitude towards these trends are emphasized in the introductory section The poet's life and literary personality are also discussed in detail in this section. Then, considering his views on poetry and the poet, the elements that form the basis of his poems were determined. In the second part, the main part, where the poems are examined, it is seen that Güven Turan has created his poetic universe by concentrating on the themes of nature, seasons, love-sexuality, longing for childhood, escape, cities, and time. These themes, which he frequently emphasizes in his poems, have been examined under headings highlighting how these themes were treated. Based on the findings obtained in the last section, Güven Turan's place in Turkish poetry has been determined.