Kısmi maliyetleme yöntemleri ve bir üretim işletmesinde uygulama
Partial costing methods and application in a manufacturing company
- Tez No: 872982
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Maliyet kavramı işletmeler açısından çok önemli bir kavram olmakla beraber işletmelerin alacağı kararları da etkileyen önemli bir unsurdur. İşletmeler tarafından maliyet kavramı doğru bir şekilde anlaşılmadığı durumlardan işletme, alacağı kararlar sonucunda çeşitli sorunlar ile karşılaşacaklardır. Bu çalışmanın amacı, bir şeker fabrikasında kısmi maliyet yöntemlerinin uygulanabilirliğini incelemektir. Bu bağlamda 2021 Yılı Kasım ayı üretim maliyetleri, tam ve kısmi maliyetleme yöntemlerine göre maliyet analizine tabi tutulmuştur. Öncelikli olarak tam ve kısmi maliyetleme yöntemlerine göre toplam üretim maliyetleri tespit edilmiştir. Toplam üretim maliyeti içerisindeki maliyet bileşenlerinin payı, bu maliyet bileşenlerinin üretimdeki önemi ve tam ve kısmi maliyetleme yöntemlerinin birbirleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kısmi maliyet yöntemlerinin normal, değişken, direkt (asal) ve direkt ilk madde ve malzemeye dayalı maliyetleme olarak uygulanabilirliği tespit edilmiştir. İşletme yönetimine alternatif maliyet bileşenleri ve yöntemleri hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of cost is both a very important concept for businesses and an important factor that affects the decisions that businesses will make. In cases where the concept of cost is not understood correctly by the enterprises, the enterprise will encounter various problems as a result of the decisions it will take. The aim of this study is to examine the applicability of partial cost methods in a sugar factory. In this context, production costs for November 2021 were subjected to cost analysis according to full and partial costing methods. First of all, total production costs were determined according to full and partial costing methods. The share of cost components in the total production cost, the importance of these cost components in production and the full and partial costing methods have been compared with each other and evaluated. As a result of the analysis, the applicability of the partial costing methods as normal, variable, direct (prime) and direct raw material and material costing has been determined. Suggestions were made to the management about alternative cost components and methods.