Mandibular kortikal porozitenin yaşa bağlı değişiminin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the age-related changes of mandible cortical porosity by cone beam computerized tomography
- Tez No: 873003
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN KAYIPMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mandibular Kortikal Porozitenin Yaşa Bağlı Değişiminin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi ile Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı mandibular kortikal porozitenin yaşa bağlı değişikliklerini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kesit görüntüleri üzerinde kantitatif olarak değerlendirmektir. Çalışmada, genç, orta ve ileri yaşlı olmak üzere 3 farklı yaş grubuna ayrılan 120 erkek hastaya ait konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileri kullanıldı. Açılı koranal görüntülerde: dişli hastalarda mental foramenin distali, 5 ve 6 numaralı dişlerin arası ve 7 numaralı dişin distali; dişsiz hastalarda mental foramenin distali, bu kesitten sonraki 10. milimetre ve 22. milimetre olmak üzere üçer kesit alındı. Planimetri metodu ile kesitlerdeki trabeküler alan ve tüm alan ölçümleri yapıldı. İstatistikler analizlerde SPSS for Windows 17.0 (İllinois, London) programı kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile gerçekleştirildi. Tanımlayıcı istatistikler ortanca, minimum-maksimum değerleri ve ayrıca ortalama ve standart sapma değerleri olarak verildi. Gözlemciler arası ve gözlemci için uyum katsayıları sınıf korelasyon katsayıları olarak hesaplandı. Yaş grupları arasındaki istatistiksel farklılıklar Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi ve Bonferroni düzeltmesi ile analiz edildi. Korelasyon analizi Spearman korelasyon testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Age-Related Changes of Mandible Cortical Porosity by Cone Beam Computerized Tomography The aim of this study was to investigate whether mandibular cortical porosity changes with age using cone beam computed tomography images. In the study, cone beam computed tomography data of 120 male patients divided into 3 different age groups as young, middle-aged and elderly were used. In angled coronal images: distal to the mental foramen, between second premolar teeth and first molar teeth, distal to second molar teeth in patients with teeth; distal to the mental foramen, 10 millimeter and 22 millimeter after this section in patients without teeth. Trabecular area and total area measurements were made by using the Cavalieri principle, a stereological method, with the planimetry method. SPSS for Windows 17.0 (Illinois, London) program was used for statistical analyses. The conformity of the data to normal distribution was analysed by Kolmogorov Smirnov test. Descriptive statistics were given as median, minimum-maximum values as well as mean and standard deviation values. Interobserver and intraobserver agreement coefficients were calculated as class correlation coefficients. Statistical differences between age groups were analysed by Kruskal Wallis, Mann Whitney U test and Bonferroni correction. Correlation analysis was performed by Spearman correlation test.