Tedavi naif ı̇naktif Hepatit B taşıyıcısı olan hastaların fibrozisdurumlarının non-invaziv karaciğer fibrozis skorlama sistemleri ı̇ledeğerlendirilmesi
Evaluation of fibrosis status of patients with treatment naïveinactive Hepatitis B carriers using non-invasive liver fibrosis scoring systems
  1. Tez No: 873006
  2. Yazar: OSMAN TALHA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hepatit B (HBV); akut enfeksiyonun ardından karaciğerde kronikleşme olasılığı bulunan, yaygın aşılama çalışmalarına rağmen küresel çapta önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturan viral bir enfeksiyon hastalığıdır. European Association for the Study of the Liver [EASL] 2017 sınıflamasına göre 5 evreye ayrılan kronik hepatit B enfeksiyonunun evrelerinden biri“inaktif HBV taşıyıcısı”olarak da adlandırılan faz 3 evresidir. Bu evrede uluslararası kılavuzlara göre karaciğer biyopsisi ve antiviral tedavi endikasyonu bulunmamaktadır. Ancak henüz tam olarak anlaşılamayan sebeplerle bu hasta grubunda belirli derecelerde karaciğer fibrozisi gelişebilmektedir. Bu çalışmamızda bu evrede olduğu tespit edilen hastalarda karaciğer fibrozisi olup olmadığını MR elastografi (MRE) ve MRI- proton density fat fraction (PDFF) ile inceleyip mevcut non-invaziv fibrozis skorlamalarının bu evrede ne derece doğru sonuç verdiğini ortaya koymaya çalıştık. Çalışma kapsamında EASL 2017 kılavuzuna göre“HBeAg negatif kronik HBV enfeksiyonu”(doğal seyir faz 3, inaktif taşıyıcı) tanılı 79 hasta retrospektif incelenmiş olup hastaların demografik, antropometrik, radyolojik ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir. HBV-DNA düzeyleri kalıcı olarak %21.35 sonucu elde edilmiş olup evre-3 steatoz ile uyumlu bulunmuştur. BARD skoru, NFS, TyG indeks, HUI, S-indeksi, Platelet/monosit oranı ile MRE'de ölçülen karaciğer sertlik değeri (kPA) arasında anlamlı korelasyon olduğu görülmüştür (p=0,01). Çalışmamızda, araştırma kapsamındaki noninvaziv fibrozis skorlamalarının (APRI, FIB-4, HUI, LOK, GUCI ve diğerleri) literatürde belirtilen eşik değerler kullanıldığında fibrozis yokluğunun ve erken evre fibrozisin saptanmasında beklentinin altında kaldığı belirlenmiştir. Bu testlerin ileri fibrozis ve siroz tespitinde başarılı bir şekilde kullanılabileceği daha önce yapılan çalışmalarda ortaya konsa da, bulgularımız inaktif hepatit B takibinde bu testlerin erken evre fibrozis tespitinde kullanımının uygun olmadığını göstermektedir. Bulgularımız MR elastografi ölçümlerinin gri zon hastalar ile gerçek inaktifleri ayırabileceğine işaret etmektedir fakat çalışma grubundaki gri zon hasta sayısının az olması kesin bir görüş ortaya koymayı zorlaştırmaktadır. Hasta grubumuzda eş zamanlı olarak MRI-PDFF değerlendirmesi de yapılmış olup, bulgular hastalarımızın önemli bir kısmında (%77) karaciğerde steatoz olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B (HBV) is a viral infectious disease that is likely to become chronic in the liver after acute infection and poses a major public health problem globally despite widespread vaccination efforts. One of the stages of chronic hepatitis B infection, which is divided into 5 stages according to the European Association for the Study of the Liver [EASL] 2017 classification, is phase 3, also called“inactive HBV carrier”. In this stage, there is no indication for liver biopsy and antiviral treatment according to international guidelines. However, for reasons that are not yet fully understood, certain degrees of liver fibrosis may develop in this patient group. In this study, we investigated the presence or absence of liver fibrosis in patients at this stage by MR elastography (MRE) and MRI derived proton density fat fraction (MRI-PDFF) and tried to determine the accuracy of current noninvasive fibrosis scoring at this stage. Within the scope of the study, 79 patients diagnosed with“HBeAg-negative chronic HBV infection”(natural history phase 3, inactive carrier) according to EASL 2017 guidelines were retrospectively analyzed and demographic, anthropometric, radiologic and laboratory data of the patients were recorded. Patients with HBV-DNA levels permanently 21.35% was obtained and was found to be compatible with stage-3 steatosis. It was observed that there was a significant correlation between BARD score, NFS, TyG index, HUI, S-index, platelet/monocyte ratio and liver stiffness value (kPA) measured on MRE (p = 0.01). In our study, the noninvasive fibrosis scoring tests (APRI, FIB-4, HUI, LOK, GUCI and others) within the scope of the study were found to be below expectations in detecting the absence of fibrosis and early stage fibrosis when the threshold values specified in the literature were used. Although previous studies have shown that these tests can be used successfully in the detection of advanced fibrosis and cirrhosis, our findings suggest that these tests are not appropriate for the detection of early stage fibrosis in follow-up of inactive hepatitis B. Our findings indicate that MR elastography measurements can distinguish between gray zone patients and true inactives, but the low number of gray zone patients in the study group makes it difficult to draw a definitive opinion. MRI-PDFF evaluation was also performed simultaneously in our patient group, and the findings showed that a significant number of our patients (77%) did not have liver steatosis.