Kişisel ölçü kaşığı rezini kullanılarak 3 boyutlu yazıcıyla üretilen test örneklerinin iç yapısının değiştirilmesinin malzemenin mekanik dayanımına etkisinin incelenmesi
Evaluating the effect of changing internal structure of test samples produced with custom tray resin by using 3d printer on the mechanical strenght of the material.
- Tez No: 873007
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHUN EKREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 3 boyutlu (3B) yazıcı teknolojisi kullanılarak kişisel kaşık reziniyle üretilen örneklerin iç yapısının değiştirilerek malzemenin mekanik dayanımına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada örneklerin tamamının hazırlanmasında Formlabs Custom Tray Resin ve Formlabs SLA 3D printer (Formlabs, Somerwille, MA, ABD) kullanılmıştır. Örnekler 3 grup olarak oluşturuldu. Örnek sayısı yapılan güç analizi sonucu 3 grup, her grupta 15 örnek olacak şekilde (n=15) belirlendi. Tasarımlar exocad (Align Technology, San Jose, Kaliforniya, ABD) programı kullanılarak oluşturuldu. Örnekler ISO standartları baz alınarak (ISO 20795-1:2013) 64x10x3.3 mm ölçülerinde üretildi. Kontrol grubu içi dolu tam blok olarak üretildi. 1. Grup örneğin içerisinde 1mm aralıklarla konumlanmış dikey barlar ve bu barları bağlayan örnek boyunca uzanan yatay barların birleşimi şeklinde tasarlandı. 2 numaralı grubun hazırlanmasında ise dikey barlar arasındaki mesafe 2mm ye çıkarıldı. Yatay hizadaki bar aynı şekilde kullanıldı. Örnekler 3 nokta bükme testine ve ağırlık ölçümüne tabi tutuldu. Bükülme dayanımı, elastik modül ve ağırlıklar hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizi tek yönlü ANOVA tukey testleri ile yapıldı. Ardından Weibull analizi yapıldı ve her grup için Weibull modülü hesaplandı Bulgular; Elastik modül açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. (P>0.05) Ağırlıkta gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü. (P0,05) Weibull modülü kontrol grubu için 30,918 grup 1 için 8,8388 grup 2 için 12,095 bulunmuştur. Sonuç: Kaşık rezini iç yapısı değiştirildiğinde kullanılabilir ve materyal tasarrufu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the impact of modifying internal structure of test specimens, produced with custom tray resin using 3d printer on the mechanical strenght of the material. Material and methods: Formlabs SLA 3D Printer (Formlabs, Somerwille, MA, ABD) and Formlabs Custom Tray Resin were utilized for fabricating specimens. Following a power analysis, number of the specimens were determined to be divided into 3 groups. (n=15). Designs were created using exocad (Align Technology, San Jose, California, USA). The control group specimens were produced in accordance with ISO standards (ISO 20795-1:2013). Group 1 was designed as a combination of vertical bars positioned at 1mm intervals within the specimen and horizontal bars extending along the specimen and connecting vertical bars. Group 2 was designed with vertical bars positioned 2mm intervals within specimen. Specimens were underwent a 3-point bending test and weight measurement. Statistical analysis of the data was performed using one-way ANOVA tukey tests. Then Weibull analysis was performed and Weibull modulus was calculated for each group. Results: There were no statistically significant differences were observed between groups in elastic modulus. (P>0,05) Statistically significant differences were observed between groups in weight. (P0,05) Weibull modulus was calculated 30,918 for control group, 8,8388 for group 1, 12,095 for group 2. Conclusion: Custom tray resin can be used when its internal structure is changed. This provides material savings.