Üst gastrointestinal sistem kanamalarında karotis arter doppler akış zamanı ve vena cava inferior indeksi değerlendirilmesinin forrest sınıflaması ile karşılaştırılması
Comparison of Carotid Artery Doppler Flow Time and Inferior Vena Cava İndex Evaluation with Forrest Classification in Upper Gastrointestinal System Bleeding
- Tez No: 873009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç Üst gastrointestinal (GİS) kanamalar, acil servislerde sıkça karşılaşılan ve yüksek morbidite ile mortaliteye sahip ciddi sağlık sorunlarından biridir. Bu kanamaların yönetiminde hızlı ve doğru müdahale hayati önem taşır. Karotis arter Doppler akış zamanı ve vena cava inferior indeksi gibi sonografik ölçümler, acil serviste hızla uygulanabilen ve hemodinamik instabiliteyi gösterebilen noninvazif yöntemlerdir. Bu çalışma, söz konusu sonografik ölçümlerin, endoskopik Forrest sınıflamasıyla olan ilişkisini değerlendirerek, üst GİS kanama yönetiminde etkin bir tanı ve tedavi yöntemi sunmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metod Etik kurul onayı alınarak başlatılan çalışmamız, prospektif, kesitsel ve analitik niteliktedir. Vaka grubumuz 1 Eylül 2022 ve 1 Eylül 2023 tarihleri arasında, acil servise üst GİS kanama ön tanısıyla başvuran ve endoskopi yapılan 18 yaş ve üstü hastaları kapsamaktadır. Karotid Doppler akış zamanı ölçümü ve vena cava inferior çapı ve kollapsibilite indeksi ölçümü acil serviste yatakbaşı ultrasonografi ile volüm açığının beraber ölçümü ile beraber aktif kanama mevcudiyeti olan hastaların bulunmasında endoskopi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Power analiz sonucunda, anlamlı bir fark tespit edebilmek için toplam 78 hastanın gerektiği hesaplanmıştır. Hastalara ait yaş, cinsiyet, acil servise başvuru şikayetleri, eşlik eden komorbid hastalıklar, kullandığı ilaçlar, vitalller kaydedildikten sonra fizik muayeneleri ve yatak başı ultrasonografi (USG) ile inferior vena kava (İVK) çapları, İVKKİ, karotis akış zamanı değerlendirmeleri yapıldı. Takiplerinin devamında kan tetkikleri ile beraber Glasgow-Blatchford skalası hesaplanan hasta grubumuzdan endoskopi ihtiyacı olduğu düşünülen hastalara tedavi ve tanı amaçlı endoskopi yapılarak Forrest sınıflaması gerçekleştirilmiştir.Acil serviste tedavisi sonuçlanan hastalarda kaydedilen veriler doğrultusunda istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular Çalışmamızda, 78 hasta incelenmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 47,19 ±20,36'dur ve %71,8'ını erkekler oluşturmaktadır. Aktif kanama olan Karotis Akış Zamanı ve İVK İndeksi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. Yapılan ROC analizinde Karotis Akış Zamanı
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Upper gastrointestinal (GI) bleeding is a common and serious health problem encountered frequently in emergency departments, with high morbidity and mortality rates. Rapid and accurate intervention is crucial in the management of these bleedings. Sonographic measurements such as carotid artery Doppler flow time and inferior vena cava index are non-invasive methods that can be quickly applied in the emergency department to indicate hemodynamic instability. This study aims to evaluate the relationship between these sonographic measurements and the endoscopic Forrest classification, thereby providing an effective diagnostic and therapeutic approach in the management of upper GI bleeding. Materials and method Our study, initiated with the approval of the ethics committee, is prospective, cross-sectional, and analytical in nature. Our case group includes patients aged 18 and over who presented to the emergency department with a preliminary diagnosis of upper GI bleeding and underwent endoscopy between September 1, 2022, and September 1, 2023. The aim was to compare bedside ultrasound measurements of carotid Doppler flow time, inferior vena cava (IVC) diameter, and collapsibility index with endoscopy to identify patients with active bleeding and volume deficit. Power analysis indicated that a total of 78 patients were required to detect a significant difference. After recording patients' age, gender, presenting complaints, comorbid conditions, medications, and vital signs, physical examinations and bedside ultrasound evaluations of IVC diameter, IVC collapsibility index (IVCCI), and carotid flow time were performed. During follow-up, patients' blood tests were conducted, and the Glasgow-Blatchford score was calculated. Endoscopy was performed for diagnosis and treatment in patients who were considered to need it, and Forrest classification was applied. Statistical analyses were conducted based on the data recorded for patients who received treatment in the emergency department. Results In our study, 78 patients were examined. The average age of the participants was 47.19 ± 20.36 years, with 71.8% being male. Carotid Flow Time and IVC İndeks in patients with active bleeding were found to be statistically significantly higher. In the ROC analysis, a Carotid Flow Time of