Kadın sporcularda menstrual siklus ve yeme tutum davranışlarının incelenmesi
Investigation of menstrual cycle and eating attitudes and behaviours in female athletes
  1. Tez No: 873015
  2. Yazar: EYLÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN HARBİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı branşlarda ki kadın sporcuların yeme tutumlarının ve menstrualsiklus tutumlarının belirlenmesi ve ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 14-30 yaş aralığında futbol, voleybol ve basketbol branşlarından 285 kadın sporcu gönüllü olarak katıldı. Katılımcıların yeme tutum davranışlarının belirlenmesi için Yeme Tutum Testi Ölçeği (YTT-26), menstrualsiklus tutumlarının belirlenmesinde menstruasyon Tutum Ölçeği (MTÖ) kulllanıldı. Kolmogorov Smirnov test sonuçlarına göre verilerin normal dağılım göstermediği belirlendi. Buna göre, çoklu grup karşılaştırmalarında (basketbol, voleybol, futbol) Kruskal Wallis-H testi uygulandı. Test sonucunda gruplar arasındaki farklılığın tespiti post hoc testlerinden Tamhane's 2 ile yapıldı. Değişkenler (EAT-26 ve MTÖ alt boyutları) arasındaki ilişkiler için ise Spearman Korelasyonu analizi kullanıldı. Sporcuların yeme tutumlarının alt boyutlarında (bulmia, oral) ve toplam puanda istatistiki bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the eating attitudes and menstrual cycle attitudes of female athletes in different branches and to investigate the relationship in between. A total of 285 female athletes between the ages of 14-30 years from football, volleyball and basketball branches participated in the study voluntarily. The Eating Attitude Test Scale (EAT-26) was employed to determine the eating attitude and behaviours of the participants, and the Menstrual Attitude Scale (MAS) was employed to determine menstrual cycle attitudes. According to the Kolmogorov Smirnov test results, it was detected none of the data showed normal distribution. Hence, Kruskal Wallis-H test was applied for multiple group comparisons (basketball, volleyball, soccer). As a result of the test, the determination of the difference between the groups was performed with Tamhane's T2 post hoc test. Spearman Correlation analysis was utilized for the relationships between variables (EAT-26 and ITS sub-dimensions). There was no statistical difference in the sub-dimensions of eating attitudes (bulmia, oral) and total score (p>0.05).