Genişletilmiş inflamasyon parametrelerinden nötrofil ve lenfosit alt gruplarının çocukluk çağı enfeksiyonlardaki rolü
The role of neutrophil and lymphocyte subsets of the extended inflammation parameters in childhood infections
- Tez No: 873014
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GENİŞLETİLMİŞ İNFLAMASYON PARAMETRELERINDEN NÖTROFİL VE LENFOSİT ALT GRUPLARININ ÇOCUKLUK ÇAĞI ENFEKSİYONLARINDAKİ ROLÜ Amaç Son yıllarda sepsis veya ciddi enfeksiyonlu hastaların erken teşhisinde yeni kan sayım parametreleri önemli rol oynamaktadır. Bunlar içinde genişletilmiş enflamasyon parametrelerinden olan NEUT-RI ve NEUT-GI, RE-LYMP, AS-LYMP nötrofil, lenfosit aktivasyonuna ve enfeksiyonun şiddetine göre dolaşımda hızlı tüketimine bağlı kemik iliğinin fazla çalışmasına yol açarak immatür hücrelerin kana çıkması ile sayılabilen parametrelerdir. Biz bu çalışmada enfeksiyon ICD kodu ile istem yapılarak çocuk sağlığı ve hastalıklarına başvurmuş çocuk hastalardan alınan tam kan sayım örneklerinde genişletilmiş enflamasyon parametlerini enfeksiyon tanısıda sık kullandığımız biyobelirteçlerle karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarına başvurmuş 0-18 yaş arasındaki ve sistemdeki ICD(International Classification of Disease – Uluslararası hastalık kodu) kodları B34.9 (Viral enfeksiyon, tanımlanmamış), B49.9 (Bakteriyel enfeksiyon, tanımlanmamış) ve R50.9 (Ateş , Tanımlanmamış) ön tanılı hastalar alınmıştır. Bu çocuklardan alınan numunelerden otoanalizör tarafından kan sayımı analizi sırasında elde edilen ve hastane bilgi yönetim sisteminde geriye dönük kayıtlı olan NEUT-GI, NEUT-RI, RE-LYMP, AS-LYMP değerleri ile aynı anda alınan enfeksiyon biyobelirteçlerinin sonuçları ele alınmıştır. Bulgular Çalışmada CRP ve IL-6 değerlerinin genişletilmiş enfeksiyon parametreleriyle karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
ROLE OF NEUTROPHIL AND LYMPHOCYTE SUBSETS IN EXTENDED INFLAMMATION PARAMETERS IN CHILDHOOD INFECTIONS Objective: In recent years, new blood count parameters play an important role in the early diagnosis of patients with sepsis or severe infection. Among these, NEUT-RI and NEUT-GI, RE-LYMP, AS-LYMP, which are among the extended inflammation parameters, are the parameters that can be counted by the activation of neutrophils, lymphocytes and the release of immature cells into the blood by causing overwork of the bone marrow due to rapid consumption in the circulation according to the severity of the infection. In this study, we aimed to compare the expanded inflammation parameters in complete blood count samples obtained from pediatric patients admitted to pediatrics with an ICD coding of infection with the biomarkers we frequently use in the diagnosis of infection. Materials and Methods: In this study we included patients aged 0-18 years who were admitted to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics with ICD (International Classification of Disease) codes B34.9 (Viral infection, unspecified), B49.9 (Bacterial infection, unspecified) and R50.9 (Fever, unspecified). The NEUT-GI, NEUT-RI, RE-LYMP, AS-LYMP values obtained during the blood count analysis by the autoanalyzer from the samples taken from these children and retrospectively recorded in the hospital information management system were compared with the results of infection biomarkers taken at the same time. Results In the study, we compared CRP and IL-6 values with extended infection parameters.