Bipolar bozukluk tanılı hastalarda GDF-15 ve FGF-21'in bir biyobelirteç olarak belirlenmesi ve kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkisinin incelenmesi
Identification of GDF-15 and FGF-21 as biomarkers in patients diagnosed with bipolar disorder and examination of their impact on cognitive functions
  1. Tez No: 873022
  2. Yazar: YAĞMUR DARBEN AZARSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, Bipolar Bozukluk (BB) tanısı konmuş hastalarda, hastalık dönemlerinden bağımsız olarak, serum Fibroblast Büyüme Faktörü-21 (FGF-21) ve Büyüme Farklılaşma Faktörü-15 (GDF-15) düzeylerini sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırarak, bu belirteçlerin hastalık için potansiyel bir biyobelirteç olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca, bu belirteçlerin hasta grubundaki klinik özelliklerle ilişkisini ortaya koymak, remisyon döneminde BB tanılı hastalarda kognitif bozukluğun varlığını saptamak ve varsa bu bozukluğun hastalığın klinik özellikleri ile olan ilişkisini göstermek, ayrıca remisyonda BB tanılı hastalarda serum FGF-21 ve GDF-15 düzeylerinin kognitif fonksiyonlarla olan ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran, gönüllü oluru alınmış ve DSM-V tanı kriterlerine göre BB tanısı konan, son 3 ayda aktif belirtisi olmayan (klinik ölçekler ile HAM-D
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study is to determine whether serum Fibroblast Growth Factor-21 (FGF-21) and Growth Differentiation Factor-15 (GDF-15) levels can serve as potential biomarkers for Bipolar Disorder (BD), independent of disease phases, by comparing them with a healthy control group. Additionally, the study aims to elucidate the association between these biomarkers and clinical characteristics in the patient group, identify the presence of cognitive impairment during the remission period in individuals with BD, demonstrate any potential relationship between cognitive dysfunction and the clinical features of the disease, and finally, assess the correlation between serum FGF-21 and GDF-15 levels and cognitive functions in BD patients during remission. Material and Methods: In this study, 88 patients who voluntarily applied to the Psychiatry outpatient clinic of Ankara City Hospital, and were diagnosed with Bipolar Disorder (BD) according to DSM-V diagnostic criteria, were included. These patients had no active symptoms in the last 3 months (with scores on clinical scales HAM-D