Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algısı ve kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlarının belirlenmesi
Assessing university students perceptions of gender and their attitudes towards violence against women
- Tez No: 873027
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KUMCAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kadına yönelik şiddet, toplumların ortak sorunlarından birisidir. Kadınlara yönelik şiddet, insan hakları ihlalidir ve halk sağlığı sorunudur. Her ne kadar son yıllarda dünya genelinde kadınların çeşitli haklar elde etmesi ve çalışma hayatında geçmişe göre daha fazla yer edinmesi söz konusu olsa da toplumsal cinsiyet algısının sebep olduğu eşitsizlikler ve şiddet örneklerinin artarak devam ettiği görülmektedir. Türkiye'de toplumsal cinsiyet algısına paralel olarak görülen kadına yönelik şiddet vakaları, büyük bir hızla artmaktadır. Böyle bir ortamda kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet algısı ile etkili bir biçimde mücadele edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde toplumsal cinsiyet algısı ve kadına yönelik şiddet tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“İSKEBE Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeği”ve“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma grubu, Amasya Üniversitesi'nin 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Eğitim, Mühendislik, Mimarlık, İlahiyat, Fen Edebiyat ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde eğitim gören rastgele olarak belirlenen, gönüllü olarak katılım sağlayan 353 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırmada kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet algısı puan dağılımları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearmans Rho Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddet ile ilgili sosyal medyada tepkilerin dile getirilmesi, üniversite öğrencilerinin farkındalığını olumlu yönde etkilemektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre kadına yönelik şiddette bedene ve kimliğe yönelik tutum arttıkça toplumsal cinsiyet algısı da artış göstermektedir. Dünya üzerindeki tüm ülkelerin ortak sorunları arasında yer alan kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet hakkında farkındalık oluşturacak nitelikte sonuçlar elde edilmesi, çalışmanın katkıları arasında olup, üniversite öğrencileri özelinde kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet algısına yönelik sonuçlar ortaya koyulması, çalışmanın sonuçlarının genellenmesini güçleştirdiği için bu durum araştırmanın eksik kalan yönleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a common issue in societies. Violence against women constitutes a violation of human rights and a public health problem. Although in recent years, women around the world have gained various rights and have occupied more space in the workforce compared to the past, the continuation and increase of violence due to societal gender perceptions are evident. In Turkey, incidents of violence against women, parallel to societal gender perceptions, are rapidly increasing. In such an environment, it is necessary to effectively combat violence against women and societal gender perceptions. The purpose of this study is to examine the relationship between gender perceptions and attitudes towards violence against women among university students. In the study, the data was collected using the“Personal Information Form,”“ISKEBE Violence Against Women Attitude Scale,”and“Gender Perception Scale”prepared by the researcher in line with the literature. The research group consists of 353 university students from Amasya University's faculties of Education, Engineering, Architecture, Theology, Arts and Sciences, and Health Sciences, who were randomly selected and volunteered to participate in the spring semester of the 2023-2024 academic year. In this research, Spearman's Rho Correlation coefficient was used to determine the relationship between scores on attitudes towards violence against women and gender perceptions. According to the results, expressing reactions on social media regarding gender equality and violence against women positively affects the awareness of university students. The findings of the study indicate that as attitudes towards violence against women, which involve harm to the body and identity, increase, so do gender perceptions. Generating results that raise awareness about violence against women and gender, common issues across all countries, is among the contributions of this study. However, presenting results specifically about violence against women and gender perceptions among university students makes it difficult to generalize the findings, which is among the limitations of the research.