Umbilikal kateterizasyon ilişkili portal ven trombozu, portal hipertansiyon ve diğer sorunların gelişme insidansı
Incidence of development of portal vein thrombosis, portal hypertension and other problems associated with umbilical catheterization
  1. Tez No: 873033
  2. Yazar: AYŞE MERVE KARAYAZILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORKAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Yenidoğan portal ven trombozu için umbilikal ven kateterizasyonu (UVK) en önemli risk faktörlerinden biridir. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde özellikle son zamanlarda giderek artan sıklıkta UVK uygulanmaktadır. Portal ven trombozunda (PVT) doğru tanı ve etkin tedavi, komplikasyonların yönetimi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, hastanemizde uygulanan umblikal venöz kateterlerin, portal ven trombozu ve portal hipertansiyon (PHT) gibi sorunlarla ilişkisinin ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak, Ocak 2014- Mart 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Yenidoğan Bakım Ünitesi'nde ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen, umbilikal venöz kateter (UVK) ile tedavi uygulanmış olan toplam 506 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, umbilikal kateter yerleşim düzeyleri, uç noktaları, kateter kalış süreleri değerlendirilmiş, yatarak tedavilerinde ve taburculuklarında bakılan portal venöz doppler/Gri skala ultrasonografileri (USG), portal venöz tromboz (PVT) ve/veya PVT şüpheli anomali ve diğer patolojiler açısından incelenmiştir. Bulgular: Toplam UVK uygulanan 506 hastadan, 18'inde PVT saptanırken, 488'inde PVT gelişmediği gözlendi. Çalışmada PVT gelişen yenidoğanlarda (13 erkek, 5 kız) erkek kız oranı 1:2,6, PVT gelişmeyen yenidoğanlarda ise (263 erkek, 225 kız) erkek kız oranı 1:1,17 olarak saptanmıştır. Kateter yerleşim düzeyi uygun olmayan yerleşime sahip yenidoğanların, uygun yerleşime sahip yenidoğanlardan gestasyonel hafta ve doğum ağırlıklarının anlamli olarak daha yüksekdi ve düşük doğum ağırlığının PVT gelişimi üzerinde etkili değildi. 506 hastanın 21'inde (%4,15) kateter ilişkili tromboz saptandı. 21 hastadan 18'inde (%3,55) PVT, 3'ünde atrial trombüs bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Umbilical vein catheterization (UVC) is one of the most important risk factors for neonatal portal vein thrombosis. UVC is being applied with increasing frequency in neonatal intensive care units, especially recently. Accurate diagnosis and effective treatment of portal vein thrombosis (PVT) are very important for the management of complications. This study aimed to determine the relationship and risk factors of umbilical venous catheters used in our hospital with problems such as portal vein thrombosis and portal hypertension (PHT). Materials and Methods: Retrospectively, a total of 506 patients were treated with an umbilical venous catheter (UVK) and were monitored in the Ege University Faculty of Medicine, Pediatric Surgery Neonatal Care Unit and Pediatric Health and Diseases Neonatal Intensive Care Unit between January 2014 and March 2022. The patient was included in the study. Demographic data of the patients, umbilical catheter placement levels, end points, catheter stay times were evaluated, and portal venous Doppler/Gray scale ultrasonography (USG), portal venous thrombosis (PVT) and/or PVT were examined in terms of suspected anomalies and other pathologies during their inpatient treatment and discharge. Results: Of the 506 patients who underwent UVC, PVT was detected in 18 patients, while PVT did not develop in 488 patients. In the study, the boy-girl ratio was found to be 1:2.6 in newborns who developed PVT (13 boys, 5 girls), and the boy-girl ratio was 1:1.17 in newborns who did not develop PVT (263 boys, 225 girls). The gestational week and birth weights of newborns with inappropriate catheter placement were significantly higher than newborns with appropriate placement, and low birth weight had no effect on the development of PVT. Catheter-related thrombosis was detected in 21 of 506 patients (4.15%). PVT was found in 18 of 21 patients (3.55%) and atrial thrombus was found in 3 patients.