Umbilikal venöz kateter yerleştirme tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of the insertion of umbilical vein catheter techniques
  1. Tez No: 447408
  2. Yazar: BURCU PARILTAN KÜÇÜKALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Umbilikal venöz kateterizasyon (UVK), yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) yatan ve ciddi hastalığı bulunan yenidoğanlarda, çeşitli amaçlarla ve sıklıkla kullanılan santral venöz bir yoldur. Umbilikal venöz kateterin uygun yerleşimi kateterden kaynaklanabilecek komplikasyonların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada; umbilikal venöz kateter uygulanan hastalarda, umbilikal kateterin umbilikal ven içerisinde ne kadar ilerletilmesi gerektiğini belirlemede sıkça kullanılan üç formülün (Dunn, Shukla ve Modifiye Shukla) birbirleri ile karşılaştırılarak en uygun yerleşimin hangisinde olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan ve 41'i Dunn (Grup 1), 40'ı Shukla (Grup 2) ve 40'ı Modifiye Shukla (Grup 3) formülüne göre umbilikal venöz kateter takılan toplam 121 hasta dahil edildi. Umbilikal venöz kateter takıldıktan sonra kateterin uç noktası ön-arka göğüs radyografisi ile belirlendi. Vertebral kolon boyunca ilerleyen kateterlerden ucu 9. ve 10. torasik vertebra arasında olanlar uygun yerleşimli, 9. torasik vertebranın üzerinde olanlar yüksek yerleşimli ve 10. torasik vertebranın altında olanlar alçak yerleşimli olarak kabul edildi. Gruplarda uygun, uygun olmayan ve anormal yerleşim oranları kaydedildi. Hastalar, kateterler takılı kaldığı süre boyunca komplikasyonlar açısından haftalık ultrasonografi (USG) ve Doppler USG ile takip edildi. Bulgular: Uygun kateter yerleşimi; Shukla formülüne göre takılanlarda %53 (17/32), Modifiye Shukla formülüne göre takılanlarda %40 (12/30) ve Dunn normogramına göre takılanlarda ise %38 (11/29) olarak saptanmış olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Yüksek yerleşimli kateter oranları Grup 1, Grup 2 ve Grup 3'te sırası ile %52 (15/29), %44 (14/32) ve %40 (12/30) iken, alçak yerleşimli kateter oranları %10 (3/29), %3 (1/32) ve %20 (6/30) idi. Kateterin yüksek ve alçak yerleşimi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Komplikasyon olarak bir hastada trombüs ve bir hastada kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu saptandı. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, umbilikal venöz kateterin uygun yerleştirilmesi için kullanılabilecek en doğru kılavuzun Shukla formülü olduğunu düşündürmektedir. Umbilikal venöz kateterin uygun yerleştirilmesi, kateter ilişkili komplikasyonların gelişimini önlemede önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Umbilical catheters are frequently required in the management of severely ill neonates. Complications associated with umbilical catheterization may result from inappropriate positioning of the catheter. This study compares the methods of Dunn, Shukla and Modified Shukla in determining the appropriate insertion length of umbilical vein catheters. Materials and Methods: This prospective observational study was carried out in 121 newborns with umbilical venous catheter at the Karadeniz Technical University Neonatal Intensive Care Units divided into three groups according to umbilical venous catheter insertion formulas. Group 1 used Dunn nomogram of 41 members, Group 2 used Shukla Formula and Group 3 used Modified Shukla Formula of 40 members each. Catheter tip position evaluated with an antero-posterior chest radiograph after insertion of umbilical venous catheter. Ideal position of the umbilical venous catheter was defined as the catheter tip being visible between the 9th and 10th thoracic vertebra on an antero-posterior chest radiograph. The position of the umbilical venous catheter was considered too high if the tip of the catheter was higher than the 9th thoracic vertebra, and too low if the tip was below the 10th thoracic vertebra. The following neonatal data were collected: appropriate, inappropriate and abnormal placement. Ultrasound and Doppler ultrasound examinated weekly to rule out catheter-related complications was routinely performed in all neonates as long as the catheter inserted. Results: In the Shukla group, 53% (17/32) of umbilical venous catheters were placed directly in the appropriate position against 40% (12/30) in the Modified Shukla group and %38 (11/29) in the Dunn group. However this difference was not statistically significant. High localized catheter rates %52 (15/29) in the Dunn group, %44 (14/32) in the Shukla group and %40 (12/30) in the Modified Shukla group; low localized catheter rates %10 (3/29) in the Dunn group, %3 (1/32) in the Shukla group and %20 (6/30) in the Modified Shukla group. However this difference was not statistically significant (p>0.05). Umbilical venous catheter related complications developed at two patients, thrombus in one and catheter-related blood stream infection in the other. Conclusion: The Shukla formula is more accurate in predicting the insertion length for umbilical venous catheters. The appropriate position of umbilical venous catheters is important for preventing complications. Complications associated with umbilical catheterization may avoidable by appropriate positioning of the catheter.