Yeni milli güç unsurları: Türkiye'nin savunma gücü
New national power factors: Defence power of Türkiye
- Tez No: 873062
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Devletlerin savunma kapasitesi ve sanayii ile ilgili aygıtları, stratejileri ve hesapları etkileyen unsurlar dünyada her dönem olagelmiştir. Uluslararası ilişkiler literatüründe savunma alanı ile ilgili hem geleneksel hem de yeni güç unsurlarına işaret edilmiştir. Dünya genelinde devletlerin savunma alanına yönelik faaliyetlerini araştıran ve raporlayan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tez özellikle 2000'li yıllar sonrası gerçekleşen Endüstri 4.0 ve Endüstri 5.0 dönemleri ile yaşanan savunma dönüşümünü odağına almaktadır. Makro açıdan bakıldığında teknolojinin milli güç unsurlarını dönüştürdüğü hipotezi ile geleneksel ve yeni ayrımına giderek günümüz dünyasında oluşan yenilenen ve akıllanan bağlamı öne çıkarırken, milli güç unsurlarından askeri güç bağlamını savunma gücü olarak ele almak suretiyle devletlerin milli güçlerinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. İlgili endekslerde dünya genelinde ilk 20 sıralamada yer alan devletler analiz edilmekte, Türkiye örnekleminde özellikle kara, deniz, hava, uzay ve siber uzay alanlarındaki güç kapasiteleri karşılaştırmalı olarak ortaya konularak makro düzlemde oluşturulan modelin uygulanabilirliği test edilmekte iken; mikro düzlemde de Türkiye'nin savunma gücünü ne derece dönüştürüp dönüştüremediği değerlendirilmekte, geliştirilmesi öncelikli alanları araştırılmaktadır. Tezin temel sorunsalı çerçevesinde Endüstri 4.0 ve Endüstri 5.0 dönemlerini kapsayan 21. yüzyılda küresel bağlamda savunma alanında yaşanan gelişmeler ile Türkiye'nin kara, deniz, hava, uzay ve siber uzay alanlarında yaşadığı dönüşümü irdelenmektir. Yöntem olarak veri analizinin kullanıldığı bu araştırma, son tahlilde Türkiye'nin kara ve hava alanlarında oldukça verimli bir performans kaydettiğini, bununla birlikte özellikle deniz, uzay ve siber uzay alanlarındaki geliştirmelere ağırlık verilmesi gerektiğini sav olarak ileri sürmektedir. Dahası uzay ve siber uzay alanlarında kurulan komutanlıkların bağımsız komutanlık seviyesine yükseltilmesinin isabetli olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Factors affecting the apparatus, strategies and calculations related to the defense capacity and industry of states have existed in every period of the world. In the international relations literature, both traditional and new power elements related to the field of defense have been pointed out. There are many studies around the world that investigate and report the defense activities of states. The thesis focuses especially on the defense transformation experienced during the Industry 4.0 and Industry 5.0 periods, which took place after the 2000s. From a macro perspective, while it highlights the renewed and smartened context formed in today's world by going to the traditional and new distinction with the hypothesis that technology transforms the elements of national power, it reveals how the national powers of states should be evaluated by considering the military power context, one of the elements of national power, as the defense power. While the states in the top 20 rankings in the world in the relevant indices are analyzed, the applicability of the model created on the macro level is tested by comparatively presenting the power capacities in the sample of Türkiye, especially in the fields of land, sea, air, space and cyberspace; at the micro level, the extent to which Türkiye has been able to transform or failed to transform its defense power is also being evaluated and priority areas for its development are investigated. Within the framework of the main problem of the thesis, the developments in the field of defense in the global context of the 21st century, which include the Industry 4.0 and Industry 5.0 periods and the transformation Türkiye has experienced in the fields of land, sea, air, space and cyberspace are examined. This research, in which data analysis was used as a method, in the final analysis, determined that Türkiye has recorded a very efficient performance in the land and air fields; moreover, it argues that emphasis should be given to improvements, especially in the sea, space and cyberspace fields. Moreover, it is foreseen that it will be accurate to elevate the commands established in the fields of space and cyberspace to the level of independent commands.