Yenidoğan masajının konfor düzeyine ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of newborn massage on comfort level and vital signs
  1. Tez No: 873061
  2. Yazar: AYŞE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma yenidoğan masajının konfor düzeyine ve yaşam bulgularına etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Aralık 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında bir Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olan, bilgilendirme sonrası araştırmaya katılım için ebeveynlerinden yazılı ve sözlü izin alınan, dâhil edilme kriterlerine uyan 30 deney grubu, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 bebek oluşturdu. Veri toplama aracı olarak“Veri Toplama Formu”,“Yaşam Bulguları Değerlendirme Formu”ve“Yenidoğan Konfor Davranışları Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Deney grubuna 4 gün boyunca beslenme ve rutin bakımlarından 30 dakika sonra günde iki kez 15 dakika masaj uygulandı. Kontrol grubundaki bebeklere herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Araştırmaya dahil edilen bebeklerin %51,7'sini erkek, %48.3'ünü kız bebekler oluşturmaktadır. Bebeklerin %40'ı hiperbilirubinemi, %13,3'ü dehidratasyon, %5'i hipoglisemi, %1.7'si yenidoğan geçici metabolik bozukluk, %40'ı ise diğer (apse, enfeksiyon, beslenme bozukluğu) tanısına sahip bebeklerdir. Çalışmada bebeklerin vücut ısısı ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study conducted to examine the effect of neonatal massage on comfort level and vital signs. The sample of the study consisted of a total of 60 infants, 30 in the experimental group and 30 in the control group, who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of a City Hospital between December 2022 and April 2023, whose parents' written and verbal consent was obtained for participation in the study after being informed, and who met the inclusion criteria.“Data Collection Form”,“Vital Signs Evaluation Form”and“Newborn Comfort Behavior Scale”were used as data collection tools. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. The experimental group was massaged twice a day for 15 minutes 30 minutes after feeding and routine care for 4 days.No intervention was applied to the babies in the control group.Of the infants included in the study, 51.7% were male and 48.3% were female. Of the infants, 40% had hyperbilirubinemia, 13.3% had dehydration, 5% had hypoglycemia, 1.7% had neonatal transient metabolic disorder, and 40% had other diagnoses (abscess, infection, malnutrition). In the study, there was no significant difference between the groups in the body temperature measurements of the babies (p>0.05).